piątek, 18 czerwca, 2021

IJHARS podsumowuje kontrole

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wczoraj, (6 maja br.), podczas specjalnej wideokonferencji z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszarda Bartosika oraz Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Andrzeja Romaniuka podsumowano efekty blisko rocznej działalności Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, której 1 lipca 2020 r. powierzono zadania z zakresu kontroli jakości handlowej żywności na wszystkich etapach jej obrotu od produkcji do konsumenta. 

Ministerstwo jest zadowolone

– Oceniając pierwszy okres działalności inspekcji mogę śmiało zapewnić, że Polacy pod względem jakości żywności mogą czuć się bezpiecznie – stwierdził Sekretarz Ryszard Bartosik. –  Inspekcja spełnia swoje funkcje i działa w sposób właściwy. Oczywiście do producentów i handlowców kieruję apel o stosowanie właściwych i dobrych praktyk. Natomiast konsumentów zachęcam do wyboru polskiej żywności. Zachęcam też do kontaktu z Inspekcją i do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości. Liczy się każdy sygnał, który inspekcja sprawdzi. 

67 tysięcy kontroli

Szczegółowego podsumowania blisko rocznej działalności kontrolnej Inspekcji dokonał Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Andrzej  Romaniuk. Inspektor wyjaśnił, że od lipca do końca ubiegłego roku inspekcja przeprowadziła ogółem 67 tysięcy kontroli, z czego 58 tysięcy na granicach. Podczas kontroli krajowych inspekcja pod lupę brała m.in.: pieczywo, przetwory owocowo-warzywne, piwo, tłuszcze do smarowania, mięso, ryby, wino, wyroby garmażeryjne, oleje roślinne, miody, przyprawy, świeże owoce i warzywa i gotowe wyroby dla dzieci. 

Wina i sieci marketów

Największy problem odnotowano z właściwościami organoleptycznymi olejów roślinnych, a szczególnie oleju z oliwek z pierwszego tłoczenia. Natomiast najczęstsze nieprawidłowości dotyczące składu produktów dotyczyły innej niż zadeklarowana zawartości cukru, ekstraktów, alkoholu oraz masy produktów. Problemy z oznakowaniem dotyczyły średnio 21 procent partii przebadanych produktów. Największe nieprawidłowości: 54 procent dotyczyły win, a w 19,4 procent przypadków to nieprawidłowości w sieciach sklepów detalicznych. 

Ziemniaki wielkim zaskoczeniem 

Natomiast w bieżącym roku (I kwartał), przeprowadzono blisko 17 000 kontroli. W tym na granicach 15 600 i prawie 1 300 w kraju. Badano min. warzywa, przetwory owocowo-warzywne, majonezy, musztardy, sosy i jaja. W 36,2 procent ogółu przypadków wykryto i zakwestionowano oznakowanie produktów. Natomiast wielkim pozytywnym zaskoczeniem dla kontrolerów był ogromny spadek nieprawidłowości w oznakowaniu (m.in. flagą państwa pochodzenia), ziemniaków. W tym przypadku, w ubiegłym roku odnotowywano 10 procentową skalę nieprawidłowości, podczas gdy obecnie, w pierwszym kwartale, spadła ona do niecałego 1 procenta. Innym ważnym celem tegorocznych kontroli w sklepach sieci marketów jest wypiek chleba. W tym przypadku stwierdzono wiele przypadków odpieku ciast głęboko mrożonych  reklamowanych jako tradycyjny chleb wiejski. Natomiast w 5 procentach skontrolowanych bochenków chleba sprzedawanego luzem wykryto zaniżoną gramaturę.

Źródła i foto: MRiRW i IJHARS

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Podróbki na cenzurowanym

Europol wraz z instytucjami wspomagającymi zabezpieczył nielegalne środki ochrony roślin o wartości 80 milionów euro. 1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły