czwartek, 17 czerwca, 2021

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli norek amerykańskich bez szans na odszkodowania, to główne tematy dzisiejszej (26 lutego br.) konferencji prasowej związków branży futrzarskiej, która odbyła się przed siedzibą MRiRW w Warszawie.  

Niezaszczepieni lekarze pobierają próbki

– Zwołaliśmy naszą dzisiejszą konferencję prasową z bardzo poważnego powodu – wyjaśniał Prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych Daniel Chmielewski. – Otóż zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy lekarze weterynarii odwiedzają nasze fermy i pobierają od zwierząt próbki do badań na obecność koronawirusa. Jednak lekarze ci zgodnie z przepisami powinni być zaszczepieni na koronowirusa, a nie są. Apelujemy zatem o to by wstrzymać pobieranie próbek do czasu, gdy lekarze ci zostaną zaszczepieni. Powód jest prosty. Brak szczepienia u lekarzy może zafałszowywać próbki.

W powyższym kontekście padł też postulat by hodowcy nie wpuszczali lekarzy pobierających próbki pod kątem koronawirusa, aż do momentu ich zaszczepienia. Szczególnie, że teraz zwierzęta przechodzą czas krycia i na tym etapie procesu hodowlanego powinno się zwierzętom zapewnić bezwzględny spokój. Natomiast jego zakłócanie może spowodować straty, których nikt hodowcom nie zwróci. 

Apel o futrzarski okrągły stół 

Druga ważna przyczyna zwołania dzisiejszej konferencji to kolejny już apel hodowców zwierząt futerkowych o spotkanie i rozmowy z Ministrem Rolnictwa Grzegorzem Pudą. Hodowcy zaapelowali o dialog, a nawet o branżowy okrągły stół w tej sprawie. Hodowcy chcą wiedzieć czy i na jakich warunkach branża ma być wygaszana. Jak wyglądać będzie  pomoc odszkodowawcza państwa dla pracodawców? Jakie będzie wsparcie dla osób zatrudnionych, które stracą pracę?  

Luki w prawie i odszkodowania

– Do obowiązującej Ustawy o ochronie zdrowia i zwalczaniu chorób zakaźnych u zwierząt, do artykułu 49 ustęp 1, obok innych gatunków zwierząt hodowlanych powinno się dopisać norkę amerykańską – powiedział Dyrektor Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych dr Tadeusz Jakubowski. – Hodowcy powinni mieć też pełnię praw do odszkodowań, a nie tylko do uznaniowych nagród. Natomiast przy ustalaniu wysokości odszkodowań powinno się brać pod uwagę wartości uzyskane na podstawie specjalistycznego szacowania rzeczywistej wartości hodowanych zwierząt, a nie tylko ich liczebności.

Wybicie to koniec hodowli

Problem w przypadku hodowli norek polega też na tym, o czym mówili uczestnicy konferencji, że wybicie stada podstawowego, łącznie ze zwierzętami towarowymi (czyli tymi, które usypia się jesienią), jest jednoznaczne z likwidacją całego przedsięwzięcia. Dzieje się tak dlatego, że hodowli nie można odtworzyć tak łatwo jak np. w przypadku wybicia ferm  drobiu. Wynika to ze specyfiki hodowli i procesów rozłożonych na całe pokolenia zwierząt. Ponadto polskie hodowle, a jest ich obecnie około 400, w przewadze obciążone są kredytami. I to także należy uwzględnić przy ustalaniu kwestii związanych z odszkodowaniami. Szczególnie, że  zachodzi poważna obawa, że wielu hodowców po likwidacji ferm, z dnia na dzień może stracić środki do życia.  

W konferencji uczestniczyła też Monika Przeworska Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej w Warszawie, która zgodziła się z przedstawicielami branży co do palącej potrzeby nawiązania dialogu z Ministrem Rolnictwa dla rozwiązania powyższych problemów. 

Źródła i foto: Związek Polski Przemysł Futrzarski, IGR w Warszawie 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Koła Gospodyń Wiejskich. Senacka Komisja Rolnictwa za zmianami

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosili jedynie 4 poprawki o charakterze porządkowo-legislacyjnym do Ustawy o zmianie ustawy...

Nadeszła bessa. Stawki za zboże w dół

Spodziewany od kilku tygodni spadek notowań na rynku zbóż zawitał na światowe parkiety. Najnowszy raport USDA wpłynął na tendencje cenowe globalnych rynków zbóż. Prognozowana...

Polska Grupa Spożywcza. W senackich komisjach bez poprawek

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia senackie Komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności bez poprawek przyjęły nowelizację ustawy o przekształceniach własnościowych w...

Śledź nas

22,324FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły