sobota, 6 marca, 2021

Giełdowy rynek zbóż i oleistych doczekał się korekty spadkowej

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Tydzień kończący się 22-go stycznia zamknął się w Chicago 6-9% przeceną kontraktów na zboża i kompleks sojowy. Duża część spadku dokonała się na piątkowej sesji, a wyceny kukurydzy obniżyły się tego dnia o dzienny limit (-4,5%).  Skala tygodniowej korekty w dół była w przypadku soi największa od od lipca 2014 roku, a dla kukurydzy od sierpnia 2019 roku.

Notowania zbóż i kompleksu sojowego spadły ze swoich 7-8 letnich szczytów ponieważ potrzebne deszcze w Ameryce Południowej zmniejszyły obawy o podaż kukurydzy i soi w drugiej części sezonu 2020/21. Sprowokowało to fundusze hedgingowe do zamknięcia części z rekordowo długiej pozycji w kukurydzy i przyspieszenia odsprzedaży kontraktów na soję. Nie pomogły nawet publikowane w piątek dobre dane eksportowe dla obu upraw. Pszenica taniała naśladując pozostałe rynki, ale też pod presją słabych w ostatnich tygodniach danych o amerykańskim eksporcie tego zboża.

Zamówienia na amerykańską soję i kukurydzę utrzymują się ciągle na wysokim poziomie, ale przed nami zbiory w Ameryce Południowej, które diametralnie zmienią kierunek zaopatrzenia. Pogoda zaczęła dopisywać w Brazylii, a to powinno niwelować skutki suszy (gorsze zbiory) oczekiwane w Argentynie. Fundusze hedgingowe mają zatem mniejszą motywację do “gry” na dalszy wzrost cen, tym bardziej, że obecne poziomy są najwyższe od 7-8 lat.

Zmiany okresowe notowań:

Unijne kontrakty tradycyjnie już naśladują zmiany na giełdzie w Chicago. Z uwagi na mniejszy udział kapitału spekulacyjnego w obrocie, skala ubiegłotygodniowej przeceny zbóż była jednak znacznie mniejsza niż za oceanem. W Paryżu kukurydza straciła w ciągu tygodnia (18-22.01.2021) niespełna 3 euro, a pszenica nieco ponad 8 euro (-1,3% i -3,6%). Notowania najbliższej serii kukurydzy zamknęły tydzień ceną 209,25 eur/t. Pszenica z dostawą w marcu wyceniana była w piątek na 223,25 eur/t. Oba kontrakty wyceniane są o ok. 7% wyżej niż przed miesiącem.

Unijny rzepak zakończył tydzień z zerowym dorobkiem, a seria z dostawą w lutym wyceniona została na nieco ponad 432 eur/t. Notowania nasion oparły się zatem presji spadkowej płynącej zza oceanu (canola -5,6% i soja -7,8%).

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 22.01.2021):

Giełda w Chicago:

Giełda w Paryżu:

Poniedziałek (25.01.2021) przyniósł powrót do wzrostów notowań zbóż i oleistych

W Chicago trzy główne kontrakty (soja, kukurydza, pszenica) podrożały o ponad 2% na pierwszej w tym tygodniu sesji i odrobiły część z piątkowej przeceny. Notowania wsparły zakupy funduszy hedgingowych, które skorzystały z ostatniej przeceny i ponownie kupowały kontrakty, ale też dobre tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych.

Tygodniowe załadunki eksportowe amerykańskiej kukurydzy sięgnęły 1,39 mln ton i były największe od ponad dwóch lat. W ostatnim tygodniu wysłano też 523,9 tys. ton pszenicy oraz 1,98 mln ton soi – w obu przypadkach był to wynik w górnym zakresie oczekiwań rynkowych. Popyt na amerykańską kukurydzę i soję jest ciągle duży zanim się przeniesie do Ameryki Południowej. Inwestorzy liczą na wzrost sprzedaży pszenicy z USA z chwilą wejścia w życie ceł eksportowych na rosyjskie ziarno (połowa lutego stawka 25 eur/t i 50 eur/t od początku marca).

Unijne kontrakty podążały w poniedziałek śladem ich amerykańskich odpowiedników. Rzepak skorzystał z powrotu na wieloletnie szczyty notowań canoli, ale skala odbicia ograniczona była nadal taniejącym olejem palmowym. Unijne zboża odrobiły część ubiegłotygodniowej przeceny. Tygodniowy eksport pszenicy pozostawał słaby.

Rząd Ukrainy podjął decyzję o ograniczeniu eksportu kukurydzy do poziomu 24 mln ton (tyle wynosi prognoza USDA), podczas gdy producenci trzody chlewnej i drobiu żądali ustalenia limitu o 2 mln ton mniejszego.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: CBoT, Euronext-Paryż, USDA, KE

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Komu należą się dopłaty?

Jak bumerang powraca temat braku właściwego rozdziału unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Sprawą tą zajmują się krajowe organizacje rolnicze, a także rolnicze samorządy. I nic...

Innvigo wprowadza nowe produkty!

Firma Innvigo to producent środków ochrony roślin, który w swym portfolio ma 54 produkty, poczynając od herbicydów, poprzez fungicydy, insektycydy, regulatory wzrostu, i zaprawy...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,570SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły