wtorek, 13 kwietnia, 2021

Giełdowe ceny rzepaku są najwyższe w historii

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Drożejąca soja i canola wsparły unijny kontrakt na rzepak, który ustanowił na początku tygodnia (08-03-2021) swój historyczny szczyt. Na giełdzie w Paryżu notowania serii najbliższej (termin majowy) zamknęły dzień ceną 525,75 eur/t, przewyższając tym samym o pół euro historyczne maksimum z lipca 2012 roku. Warto przypomnieć, na Matif rzepak jest notowany od 2001 roku, ale na giełdzie w Winnipeg kanadyjska canola handlowana jest od przynajmniej 1974 roku i tylko wtedy (1974 rok) jej wyceny były wyższe niż teraz. Canola mocno drożeje, ponieważ w tym sezonie zapasy nasion w Kanadzie wyczerpują się pod wpływem silnego eksportu.

W UE w ostatnich latach produkcja rzepaku systematycznie spada z ok. 20 mln ton w 2017 roku do 15,4 mln ton w 2019 roku i 16,1 mln ton w 2020 roku. Znaczny wpływ na to miał uchwalony przez Komisję Europejską zakaz stosowania zapraw neonikotynoidowych. Tymczasem unijny przerób nasion od lat pozostaje na stabilnym poziomie 21-22 mln ton. Oznacza to konieczność coraz większego importu rzepaku, szacowanego na ok. 6 mln ton w tym sezonie (podobnie jak w sezonie 2019/20). Oznacza to wzrost ilości sprowadzanych do EU nasion połowę w stosunku do lat wcześniejszych. Głównymi źródłami importu jest Ukraina, Kanada i Australia. Tylko od początku tego sezonu (od lipca 2020) kraje UE sprowadziły już 4,7 mln ton nasion, z czego 47% z Ukrainy, a 37% pochodziło z Kanady.

Notowania giełdowe i ceny gotówkowe nasion rzepaku są mocno skorelowane z cenami ropy i olejów roślinnych, a te rosną systematycznie od listopada ubiegłego roku.

Krajowe nasiona rzepaku ustanawiają wieloletnie rekordy cen

Dane MRiRW pokazują, że w tygodniu kończącym się 28-go lutego 2021 średnia cena zakupu rzepaku wzrosła w zakładach tłuszczowych o 155 złotych (8,5%) do 1982 zł/t. Oznacza to, że cena krajowych nasion jest najwyższa od połowy 2013 roku.

Źródło: KE, MRiRW, USDA

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Front w środę zacznie się cofać. Zwiastuje to duże ocieplenie [POGODA]

W nocy sucho z przejaśnieniami będzie od okolic Olsztyna po Grudziądz, Kaszuby, Piłę, Poznań, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie oraz miejscami od Sudetów po Leszno-...

Hodowcy wzywają Komisarza Wojciechowskiego. Bezmięsna dieta wbrew nauce!

W Europie i w Polsce, w wielu instytucjach i środowiskach rolniczych, toczy się burzliwa dyskusja na temat przyszłego kształtu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Ważną...

Rynek wołowiny. Rok temu o takich cenach można było tylko pomarzyć

W kraju rynek wołowiny jest stabilny. Rok temu ceny wołowiny były niemal o 15% niższe niż obecnie. Z jednej strony to dobra nowina jednak...

Śledź nas

21,712FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły