poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Firma Gobarto uruchomiła internetowy kalkulator opłacalności chowu trzody chlewnej

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Bieżący rok dał popalić hodowcom trzody chlewnej. Ceny za żywiec są najniższe w historii. Wiele gospodarzy zmuszonych jest do dopłacenia nawet kilkudziesięciu złotych przy skupie żywca jeśli w ogóle dojdzie do sprzedaży bowiem opóźnienia w dostawach sięgają nawet 3 tygodni. W tych niepewnych czasach firma Gobarto uruchomiła internetowy kalkulator opłacalności hodowli tucznika. 

Bezpłatne narzędzie obliczy rentowność chowu 

Opłacalność produkcji trzody chlewnej można obliczyć wchodząc na stronę internetową www.gobarto500.pl/kalkulator. W odpowiednich miejscach należy wpisać  konkretne liczby w odpowiednich polach na stronie internetowej i to wszystko. Kalkulator ten nie różni się mechanizmem działania od takich typu narzędzi jak np. kalkulator kredytowy dostępny w Internecie. Plusem w tym wszystkim jest to, że narzędzie jest bezpłatne i mogą korzystać z niego wszyscy zainteresowani

Narzędzie przygotowane przez ekspertów

Opłacalność produkcji trzody była i jest kluczowym tematem w naszych rozmowach z hodowcami czy osobami zainteresowanymi rozpoczęciem hodowli trzody w programie Gobarto500. Kalkulator to narzędzie, które ma pomóc hodowcy ocenić rentowność własnej produkcji, wskazując jednocześnie ewentualny kierunek rozwoju – mówi Jacek Jagiełłowicz, prezes Agro Gobarto Sp. z o.o. (spółka należąca do Grupy Gobarto), jeden z pomysłodawców kalkulatora.

Jakie parametry są brane pod uwagę przy obliczaniu dochodu lub straty finansowej?

  • cena zakupu warchlaka 
  • wskaźnik FCR (zużycie paszy/kg przyrostu), 
  • odsetek upadków zwierząt, 
  • waga sprzedaży tucznika (kg wagi żywej/szt.), 
  •  liczba sprzedanych tuczników, 
  • cena paszy, 
  • waga wstawienia warchlaka (kg/szt.), 
  • koszty weterynaryjne, koszty energii, wody, remontów, drobnych napraw, podatki opłaty,ubezpieczenia oraz koszty finansowe, np. związane z obsługą kredytu/ów. 

Jedynie czego nie uwzględnia kalkulator to koszt robocizny. 

O  progu zyskowności mogą decydować nawet bardzo niewielkie zmiany

– W powszechnej opinii utarło się, że poza kosztem warchlaków kluczową sprawą dla opłacalności hodowli zwierząt jest cena paszy. W rzeczywistości rentowność zależy także od wielu innych czynników. Najbardziej istotny jest jednak fakt, że o osiągnięciu progu zyskowności mogą decydować nawet bardzo niewielkie zmiany niektórych składników kosztu produkcji. I to właśnie bardzo dobrze pokazuje nasz kalkulator. Najważniejsze, to uczciwe wpisanie rzeczywistych kosztów i parametrów produkcji – dodaje Jacek Jagiełłowicz.

Obecnie panująca sytuacja w Polsce postawiła wielu hodowców pod kreską. Niekorzystne ceny, które utrzymują się od kilku miesięcy z każdym tygodniem spadają do jeszcze niższych poziomów. Stworzenie kalkulatora ma pomóc hodowcom w ustaleniu warunków, które musiałyby zaistnieć, aby hodowla była znowu opłacalna. Dzięki temu, kalkulator może posłużyć jako narzędzie do prognozowania o co w aktualnych realiach bardzo ciężko.

Maria Chmal
źródło:gobarto500.pl

zdj:pixabay.com

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,700FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły