czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Dwa tiry folii rolniczej w lesie pod Złoczewem

-REKLAMA-
-REKLAMA-

125 wagonów śmieci w województwie

Policja i leśnicy z Nadleśnictwa Złoczew (powiat sieradzki, woj. łódzkie), poszukają sprawców zaśmiecenia lasu w pobliżu wsi Grójec Wielki. Bele zużytej folii do przykrywania upraw wyrzucono tam na drogę pożarową w Leśnictwie Potok. Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę (30-31 października). Jak szacują leśnicy, taką ilość folii mogły pomieścić aż dwa tiry.

Śmieci skażają wody i gleby

Leśnicy wskazują na wysoką szkodliwość tego rodzaju odpadów dla lasów i środowiska. Nawet pojedyncza wyrzucona puszka lub butelka może być śmiertelną pułapką dla owadów. Natomiast opakowania po posiłkach utrzymujące zapach jedzenia często są połykane i doprowadzają zwierzęta do śmierci.
Dzikie wysypiska śmieci często są też źródłem metali ciężkich powodujących skażenie gleby, wód podziemnych i powierzchniowych. Rozkładające się śmieci sprzyjają też  rozwojowi bakterii i niebezpiecznych grzybów. W trakcie ich rozkładu uwalniają się do atmosfery szkodliwe gazy i lotne substancje.

125 wagonów śmieci

Niestety z roku na rok wzrasta kwota, którą Lasy Państwowe w skali kraju przeznaczać muszą na wywóz śmieci, a także ilość usuwanych odpadów. W ubiegłym roku LP przeznaczyły na to niemal 20 mln zł, a z obszarów leśnych wywieziono ok. 108 tys. m3 śmieci.  Według danych z 2019 r. tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zebrano ich około 5 tys. m3, czyli w przeliczeniu objętość 125 wagonów kolejowych (o pojemności 40 m3). Dodajmy, że na finansowanie tego rodzaju działań wydatkowane są państwowe środki budżetowe, czyli pieniądze z naszych  kieszeni jako podatników. 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: Nadleśnictwo Złoczew 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną...

Czwartek najcieplejszy od 31 lat [POGODA]

Jeszcze tydzień temu na wschodzie było -20 stopni, zaś teraz na południowym zachodzie mamy +20 stopni. Pogoda zwariowała, a wraz z nią przyroda. W nocy...

Jak wykryć nadużycia?

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,173FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły