poniedziałek, 8 marca, 2021

Drzwi otwarte Ministra Pudy

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W gabinetach a nie na ulicy?

Krótką konferencją prasową podsumowano dzisiejsze (9 grudnia br.) spotkanie Porozumienia Rolniczego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele polskich organizacji rolniczych zrzeszonych w europejskiej federacji rolniczych i spółdzielczych związków zawodowych COPA-COGECA.

Otwarte drzwi a nie ulica?

– Przede wszystkim dziękuję za dzisiejszą dyskusję – powiedział Minister Rolnictwa Grzegorz Puda. – Pragnę jeszcze raz podkreślić, że będę prowadził w ministerstwie politykę otwartych drzwi. Chcę zaprosić wszystkich rolników do korzystania z mądrości ministerstwa. Zapraszam też do KOWR i do ARiMR. Rozwiązujmy problemy nie na ulicy jak niektórzy ale w trakcie dyskusji i w naszych biurach. My chcemy pomagać i będziemy pomagać

W tym kontekście, do przykładów już podjętych działań pomocowych Minister Puda zaliczył m.in. niedawno ogłoszone wsparcie dla producentów trzody chlewnej prowadzących chów w ramach tzw. cyklu otwartego. 

Trzoda, drób, wołowina

Szef resortu rolnictwa wspomniał też, że dzisiejsze rozmowy poświęcono analizie możliwości wsparcia dla zagrożonych obecnym kryzysem branż. Tu Minister wymienił: producentów trzody chlewnej, drobiu i sektor wołowy. Minister Grzegorz Puda zapowiedział też, że w najbliższym czasie spotka się z Komisarzem Europejskim ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Januszem Wojciechowskim i Elisą Ferreirą, Komisarz Europejską do Spraw Spójności i Reform. Tematem rozmów będą m.in. możliwości pozyskania wsparcia dla polskich rolników w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej a także unijnych funduszy spójności. 

Moratorium na pasze z GMO

– Prócz podziękowań za rozmowę chcę wyrazić zadowolenie z niedawnego przyjęcia dwuletniego moratorium na zakaz stosowania pasz produkowanych w oparciu o rośliny genetycznie modyfikowane – stwierdziła Monika Piątkowska, Prezydent Izby Zbożowo-Paszowej. – Dwa lata to niewiele. Jednak w tym czasie środowiska producenckie wraz ze środowiskami naukowymi podejmie prace nad planem zastąpienia modyfikowanej śruty sojowej innymi, krajowymi nośnikami białka. Ta swoista dywersyfikacja kosztować będzie wiele wysiłku, ale z chęcią przystąpimy do działania. To zadanie na wiele lat.


W powyższym kontekście Prezydent IZ-P dodała, że obecna krajowa roczna produkcja wysokobiałkowych składników pasz to 300 tysięcy ton a zapotrzebowanie to wartość rzędu 4 milionów ton w tym 1 milion 300 ton czystego preparatu białkowego. Zastąpienie modyfikowanej genetycznie śruty sojowej nie będzie zatem zadaniem łatwym.  

Tam każdy walczy o swoje!

Trzecim uczestnikiem dzisiejszej konferencji był Marian Sikora Przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych a do niedawna też Wiceprezydent COPA, który wyraził nadzieję na to, że obecne kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa wspierać będzie polskie organizacje branżowe i samych krajowych rolników zmagających się z trudami wdrażania przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, Strategii „Od pola do stołu” czy „zachowania bioróżnorodności”. 

– Najważniejsze by rolnicy na tym nie stracili – podkreślał Przewodniczący Marian Sikora. – Ważne by produkcja rolna była opłacalna. To podstawa. Są też oczywiście obawy na przykład o kurczenie się ogólnoeuropejskiego rynku rolnego albo o zastępowanie unijnych rolników i producentów rolnych stosujących się do wyśrubowanych zasad, producentami i dostawcami z zewnątrz. Na to wszystko trzeba szukać odpowiedzi a rozmowy w Unii są twarde. Tam każdy walczy o swoje.


Źródło i foto: profil MRiRW na FB

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły