niedziela, 28 lutego, 2021

Dopłaty bezpośrednie i PROW: ruszyła wypłata zaliczek

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Dzisiaj, to jest 16 października 2019 roku, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich (czwarty raz w historii) i po raz pierwszy, zaliczek na poczet płatności obszarowych w ramach  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Istotne jest też to, że zaliczki w 2019 r., przekazywane są polskim rolnikom, na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. A zatem: w przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70% stawki. Natomiast, w przypadku płatności PROW, osiągają one poziom 85%.

 

Warunki otrzymania dopłat

Warunkiem wypłaty zaliczek płatności obszarowych: płatności ONW (dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania), płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznych oraz premii pielęgnacyjnych i premii zalesieniowych, jest zakończenie kontroli administracyjnej. Natomiast w przypadku zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, wymagane jest jeszcze zakończenie kontroli na miejscu.

 

Terminy i kwoty

Termin przekazywania zaliczek upłynie 30 listopada 2019 r. Natomiast, od dnia 2 grudnia 2019 roku, rozpocznie się realizacja płatności końcowych.

Pula środków  przeznaczonych w 2019 r. na dopłaty bezpośrednie wynosi około 15,2 miliardów złotych. Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o płatności te ubiega się ok. 1,3 milionów rolników. Natomiast, maksymalna kwota na realizację płatności obszarowych w ramach PROW to około 2,86 miliardów zł i o ten rodzaj płatności ubiega się około 975 tysięcy rolników.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.arimr.gov.pl

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,206FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły