niedziela, 20 czerwca, 2021

Dopłaty bezpośrednie. Co się zmieni?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Przy 445 głosach za, 1 przeciwnym i 3 wstrzymujących, Sejm RP uchwalił nową ustawę o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. 

– Projekt ustawy jest w dużej mierze projektem technicznym, dotyczy przede wszystkim dostosowania przepisów krajowych do wymogów Unii Europejskiej – tłumaczyła w Sejmie Wiceminister Rolnictwa Anna Gembicka.

Terminy i ułatwienia

W przyjętej przez Sejm ustawie wskazano ostateczny termin na zgłoszenie zmian do wniosku o płatność – do 31 maja roku, w którym wniosek został złożony. Upoważniono też Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do przedłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności lub zmian do wniosków w przypadku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają rolnikom dokonanie tego w podstawowych terminach (chodzi np. o powódź, suszę, przymrozki itp.). Wprowadzono także zapisy dotyczące wykorzystania zdjęć wykonanych i przesyłanych z użyciem aplikacji udostępnionej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (tzw. zdjęć geotagowanych) w sprawach o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności niezwiązanej do tytoniu, a także w ramach PROW. 

Udostępnianie danych 

Ponadto Prezes ARiMR będzie mógł udostępniać dane przestrzenne pochodzące z Systemu Identyfikacji Działek Rolnych i zintegrowanego systemu kontroli w celach naukowo-badawczych, środowiskowych oraz statystycznych. Zgodnie z nową ustawą partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będą mogli składać wnioski o wybór operacji i inne dokumenty w postępowaniach w sprawie wyboru tych operacji drogą elektroniczną. Ustawa zawiera też przepisy usprawniające rozpatrywanie wniosków o przyznanie pomocy oraz pomocy technicznej w ramach PROW na lata 2014-2020. Teraz ustawą zajmie się Senat. 

Źródło: Sejm RP
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nasz eksport zbóż poza UE zbliżył się do rekordu z poprzedniego sezonu

Od początku sezonu 2020/21 eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,34 mln ton i jest o 3% większy w stosunku do analogicznego...

W nocy na zachodzie i północy powyżej 20 stopni [POGODA]

Dziś wieczorem największa szansa na burze jest w rejonie Świnoujścia, Dziwnowa- tu już teraz wiadomo, że popada niemalże na pewno. W nocy wszystkie opady...

Krajowe Dni Pola i AGRO-TECH 2021 w Minikowie wystartowały!

Krajowe Dni Pola 2021 ponownie wróciły do Minikowa. Dziś oficjalnie wystartowała ta największa impreza polowa prezentująca ponad 500 odmian roślin uprawnych wysianych na poletkach...

Śledź nas

22,339FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły