środa, 3 marca, 2021

Dlaczego straszy się Bułgarów polskim drobiem?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Nie po raz pierwszy opinia publiczna w Bułgarii informowana jest o rzekomym znacznym wzroście liczby sygnałów o zakażonym salmonellą mięsie drobiowym importowanym z Polski. Jednak tego rodzaju przekaz sprzeczny jest z danymi, którymi dysponują specjaliści polskiego Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

 Coś tu nie gra…

Jak przekazała w minioną niedzielę bułgarska telewizja publiczna BNT, według danych miejscowej krajowej agencji zajmującej się bezpieczeństwem żywności, prawie co tydzień niszczone są duże partie zakażonego mięsa z Polski.

Faktem jest (o czym już swego czasu pisaliśmy), że władze bułgarskie ściśle kontrolują każdy transport polskiego drobiu, po tym jak w 2019 r. z Polski do kraju trafiło co najmniej 100 ton zakażonego salmonellą mięsa. Część została wówczas zniszczona, ale część dostała się na rynek.

Badania przeczą tezom

Jednakże od początku 2020 roku przeprowadzono w Bułgarii ogółem 1,4 tys. badań laboratoryjnych próbek mięsa, a salmonellę odkryto w… 26 (sic!) z nich. Uznano też, że w 16 przypadkach mięso nie stanowiło dużego zagrożenia dla ludzi, a spożycie drobiu z 10 pozostałych próbek byłoby bardzo szkodliwe. Ponadto, w zeszłym roku potwierdzono zakażenie trzech partii mięsa. Dodajmy też, że sygnał w sprawie każdej skażonej partii mięsa bułgarska agencja weterynaryjna wysyła do europejskiego Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF).

Tylko 8 powiadomień!

Do sprawy odniósł się polski Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, który stwierdził, że w 2020 roku władze Bułgarii wygenerowały 8 powiadomień alarmowych w ramach systemu RASFF dotyczących obecności bakterii Salmonella w mięsie drobiowym pochodzącym z Polski. Powyższe powiadomienia dotyczyły łącznie niespełna 70 ton mięsa drobiowego. Natomiast ostatnie powiadomienie alarmowe miało miejsce 2 lipca 2020 roku i dotyczyło stwierdzenia obecności szczepu  Salmonella enteritidis w 430 kg mrożonych skrzydełek z kurczaka.

Polskie służby błyskawicznie reagują

Główny Lekarz Weterynarii zapewnił również, że w każdym potwierdzonym przypadku podejmowane były natychmiastowe działania naprawcze mające na celu ochronę zdrowia wszystkich konsumentów. Działania te prowadzono pod nadzorem organów Inspekcji Weterynaryjnej. Polegały one na ustaleniu i wyeliminowaniu źródeł zakażenia i wycofaniu z obrotu niebezpiecznej żywności.

– Ze względu na fakt, że ostatnie powiadomienie alarmowe w ramach systemu RASFF zostało wygenerowane 2 lipca 2020 roku, informacja podana przez media w Bułgarii, o rzekomym znacznym wzroście liczby sygnałów o mięsie drobiowym zakażonym salmonellą z Polski i cotygodniowym niszczeniu dużych partii takiego mięsa, nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości – podsumował powyższe doniesienia szef polskiej Inspekcji Weterynaryjnej. 

Dlaczego tak się dzieje?

Jaki jest więc sens wprowadzania bułgarskich konsumentów w błąd? Może bułgarskie media w okresie wakacyjnym, cierpiąc na brak bieżących tematów, znajdują „egzotyczne” tematy zastępcze? A może przyczyny są inne? Szkoda tylko, że przy okazji podobnych medialnych show, realne szkody ponieść mogą ciężko pracujący polscy rolnicy i producenci drobiu.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW, PAP
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

AGRO-Unia przeciw projektowi KPO!

Dziś (3 marca br.), podczas specjalnej konferencji prasowej w centrum w Warszawy, Ogólnopolski Ruch Rolników AGRO-Unia odniósł się do konsultowanego obecnie rządowego projektu Krajowego...

IGC podniosła swoją prognozę zbiorów zbóż w tym sezonie

W swoim najnowszym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) zwiększyła globalną produkcję zbóż w sezonie 2020/21 do rekordowych 2,216 mld ton, w porównaniu z 2,210...

Sprawdź czy nie zawieszą ci renty albo emerytury?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podała wysokości nowych kwot miesięcznego przychodu decydujących o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych od dnia 1 marca 2021 r. A zatem...

Śledź nas

21,246FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,360SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły