niedziela, 7 marca, 2021

Dlaczego rolnicy mają składać wyjaśnienia odnośnie dopłat bezpośrednich?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Poseł na Sejm RP Jarosław Sachajko (ugrupowanie Kukiz’15) zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z interpelacją w sprawie wezwań rolników do złożenia wyjaśnień lub dokumentów do Agencji  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sprawa dotyczy dopłat bezpośrednich, a większość rolników korzysta z tej formy wsparcia. Wnioski o przyznanie płatności można było składać od 15 marca do 15 czerwca br. Natomiast na obecnym etapie ARiMR prowadzi procedurę akceptacyjną. W efekcie na początku sierpnia spora grupa wnioskodawców otrzymała od Agencji wezwania do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia dokumentów.

Prowadzenie gospodarstwa

Agencja powołując się na art. 50 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego wzywa rolników do przedstawienia wyjaśnień i dokumentów potwierdzających samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego oznaczonego jako wyodrębniona jednostka, zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym, która prowadzi działalność rolniczą oraz o potwierdzenie spełnienia definicji „rolnika”.
Niestety, na przedstawienie aktów notarialnych, czy faktur na zakup maszyn rolniczych, nawozów oraz środków ochrony roślin, rolnicy mają zaledwie 7 dni.
W związku z tym Poseł  Sachajko zapytał Ministra Rolnictwa ile takich wezwań wysłano w latach 2018-2020 do rolników w poszczególnych powiatach?
Parlamentarzysta pragnie się też dowiedzieć, dlaczego tego rodzaju pisma wysyłane są na początku sierpnia, czyli w szczycie sezonu żniwnego? Dlaczego rolnikom wyznacza się tak krótki termin na przedstawienie wyjaśnień?
Parlamentarzysta docieka też do jakiego rodzaju baz danych dostęp ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, inne resorty i podległe im instytucje. Czy można z nich pobrać dane, o które są teraz proszeni rolnicy?
Teraz odpowiedź jest po stronie szefa resortu.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Sejm.gov.pl
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły