Znad zachodniej Europy kieruje się do nas front atmosferyczny który w nocy i jutro przyniesie opady deszczu.

W większości kraju spadnie około 0,1-3 milimetrów deszczu. Jedynie w Wielkopolsce, Pomorzu Zachodnim, Środkowym, Wschodnim, północy Kujaw mocniej popada (w nocy i nad ranem) do 10 milimetrów deszczu. Jutro w ciągu dnia strefa opadów przeniesie się na krańce wschodnie i północny wschód (Mazury, Podlasie, Roztocze, linia Bugu) gdzie spadnie około 0,5-4 milimetrów deszczu.

Na pozostałym obszarze jutro pokaże się wreszcie więcej słońca. Dzięki niemu wzrośnie pionowy gradient temperatury, w wyniku czego powstaną chmury z przelotnymi opadami deszczu, których najwięcej pojawi sie na północy i zachodzie kraju, mniej w centrum i na południu, gdzie w wielu miejscach do końca dnia opady będą mijać bokiem. Podczas takiego przelotnego opadu może spaść do 6 milimetrów deszczu.

Wiatr jeszcze słaby, na północy umiarkowany z kierunków południowo-zachodnich. Temperatura w nocy wyniesie około +10/+14 stopni- będzie bardzo ciepło jak na koniec września. W ciągu dnia od +15/+16 stopni na północy do +18/+20 stopni na pozostałym obszarze. Na Podhalu mały halny dzięki któremu temperatura podskoczy do +21/+23 stopni.

Dziś już można śmiało ogłosić, że z poniedziałku  na wtorek przejdzie nad Polska 5 godzinna wichura.

 

Tekst: Łukasz Sieligowski
Mapa: pogodynka.pl