poniedziałek, 1 marca, 2021

Czy żwyność powinna mieć paszport?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wiele się ostatnio mówi o pochodzeniu i jakości produktów żywnościowych. Mnożą się spory i interwencje organizacji rolniczych oraz konsumentów. Reagują także instytucje państwowe. W sieciach handlowych i sklepach pojawiają się kontrolerzy. Sposobem na systemową poprawę sytuacji może być natomiast projekt Paszportyzacji Polskiej Żywności.

Przyjrzeli się wołowinie i ziemniakom

W ramach prac nad jego przygotowaniem, w dniach 7-9 września br., w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa odbyły się warsztaty pn.: Design sprint, których celem było opracowanie koncepcji projektu PPŻ.
Zaproszeni przez KOWR specjaliści skupili się na dwóch wybranych grupach produktów – wołowinie (produkcja zwierzęca) i ziemniaku (produkcja roślinna). Docelowo system umożliwić ma śledzenie drogi szerokiej gamy produktów „od pola do stołu,” co w koncepcji „zielonego ładu” Unii Europejskiej określa się mianem: from Farm to Fork.

Prześledzić drogę produktu?

– Spotykamy się, aby zidentyfikować potrzeby i oczekiwania uczestników rynku – mówi Wojciech Kędzia, zastępca Dyrektora Generalnego KOWR, koordynujący opracowanie koncepcji paszportyzacji żywności. – W ostatecznej, użytkowej  wersji system pozwoli na identyfikację partii towarów i ustalanie ich drogi na każdym etapie produkcji, przetwórstwa, transportu, sprzedaży oraz kontroli.

Następnym etapem realizacji projektu będzie cykl spotkań z dostawcami technologii, przedstawicielami administracji oraz podmiotami doradczymi, a także ocena wypracowanych rozwiązań przez jego przyszłych użytkowników. Celem prac będzie odpowiedź na pytanie: jak technicznie zrealizować projekt?

Dla rolników i przedsiębiorców

Głównymi adresatami projektu paszportyzacji żywności są rolnicy i przedsiębiorcy, którzy dzięki systemowi zyskać mają pewność np. w kwestii jakości materiału siewnego, środków ochrony roślin czy zwierząt hodowlanych. Żywnościowy paszport ma być też dodatkowym wsparciem dla ich oferty marketingowej. Natomiast konsument otrzyma kompletną i uporządkowaną  informację o pochodzeniu produktu i jego walorach jakościowych.
Nadzór nad projektem KOWR sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast wsparcia technicznego udzielają mu specjaliści pracujący na rzecz rządowego programu GovTech Polska przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: KOWR
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

We wtorek znów mocniej powieje [POGODA]

W nocy ma być na ogół pochmurno. Jedynie miejscami od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów na niebie można będzie zobaczyć gwiazdy. Temperatura spadnie do...

Burza wokół Zielonego Ładu

Zanosi się na gorącą rolniczą debatę i to już w czwartek 4 marca br. Wtedy to na internetowych łączach, w ramach  Dialogu Obywatelskiego – Europejski Zielony...

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Śledź nas

21,223FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły