wtorek, 26 stycznia, 2021

Czy źle zinterpretowano unijne prawo?

-REKLAMA-

Problem szkód wynikających z niekorzystnych zjawisk atmosferycznych to dla wielu rolników przeszkoda poważnie utrudniająca prawidłowe funkcjonowanie gospodarstw. Wiele też wskazuje na to, że w wyniku pogłębiających się zmian klimatycznych, sprawa będzie się potęgować a pomoc zewnętrzna będzie coraz bardziej potrzebna. Wszystko jednak rozbija się o próg uprawniający do skorzystania z pomocy de minimis, który w Polsce ustalono na poziomie 30 procent strat szacowanych w odniesieniu do całości przychodów gospodarstwa. Przepisy te ustalono rzekomo w oparciu o unijne prawo. Jednak Komisja Europejska zaprzecza ich istnieniu. Czy doszło zatem do nadinterpretacji unijnych przepisów?

Bariera 30 procent przychodów

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami szacowanie strat przeprowadza się w odniesieniu do całej produkcji rolnej powadzonej w gospodarstwie, czyli zarówno do produkcji roślinnej jak i zwierzęcej. I tu powstaje problem bo produkcja zwierzęca zazwyczaj przynosi gospodarstwom większe przychody lecz uzależniona jest ściśle od produkcji roślinnej zabezpieczającej paszę dla zwierząt. 

Rozwiązaniem oddzielne szacowanie?

W efekcie straty powstałe w uprawach powodują nie tylko zmniejszenie przychodów z produkcji roślinnej w gospodarstwie (mniej paszy), ale też konieczność ponoszenia  kosztów zakupu paszy ze źródeł zewnętrznych. Błędne koło zamyka się gdy dochodzi do szacowania strat w odniesieniu do całości przychodów gospodarstwa, ponieważ produkcja roślinna zazwyczaj stanowi mniejszą część ogólnej kwoty przychodów. W rezultacie gospodarstwo nie może spełnić wymogu uprawniającego do uzyskania pomocy – czyli poniesienia strat na poziomie wyższym niż 30 %  średniej rocznej produkcji rolnej w odniesieniu do całości przychodów. Rozwiązaniem może być oddzielne określanie strat w stosunku do przychodów z produkcji roślinnej i zwierzęcej.   

Wniosek do Ministra i Komisarza

W związku z tym, że omawiane rozwiązanie progowe rzekomo ustalono w oparciu o przepisy prawne Unii Europejskiej Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wystąpienie do Komisarza Europejskiego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusza Wojciechowskiego aby ten podjął działania zmierzające do zmiany zapisów unijnego prawa. 

Unia nie ma takich wymagań!

I tu sprawa przybrała zaskakujący obrót ponieważ Komisja Europejska po zbadaniu sprawy stwierdziła jednoznacznie, że w definicji niekorzystnych zjawisk klimatycznych, ustanowionej w instrumentach pomocy państwa w rolnictwie, jest mowa wyłącznie o „średniej produkcji” i nie odnosi się ona do określonego typu produkcji. Nie nakłada ona też obowiązku obliczania 30% progu dla różnych towarów łącznie. Nie uniemożliwia to też obliczania poziomu strat oddzielnie dla produkcji roślinnej oraz zwierzęcej.

Czy Minister Puda rozwiąże problem? 

W związku z powyższą interpretacją Komisji Europejskiej, 2 grudnia 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z wnioskiem o ponownie rozpatrzenie wcześniejszej prośby o oddzielne szacowanie strat dla produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. 
Pytanie jednak pozostaje aktualne: dlaczego i na jakiej podstawie w Polsce obowiązuje niekorzystna dla wielu rolników wykładnia? 

Źródło: KRiR
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Powieje w centrum, na wschodzie i południu [POGODA]

W poniedziałek miejscami na wschodzie kraju spadło nawet ponad 25 cm śniegu. W nocy w całym kraju chwyci przymrozek. Na wschodzie do -2/0 stopni....

Od pola do stołu bez tajemnic?

Już w tym tygodniu: 28-29 stycznia br. Komisja Europejska organizuje spotkanie on-line (przez internet) dla podmiotów rolnych zainteresowanych składaniem propozycji programów informacyjnych i promocyjnych...

Jak wygląda sytuacja ptasiej grypy w UE?

Główny Lekarz Weterynarii przekazał zbiorczą informację o aktualnej sytuacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i na Ukrainnie, pod kątem występowania wysoce zjadliwej grypy...

Śledź nas

20,705FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,160SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły