niedziela, 7 marca, 2021

Czy to właściwa droga rozwoju?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Japoński koncern spożywczy Mitsubishi Corporation podpisał porozumienie z izraelską firmą Aleph Farms specjalizującą się w nowatorskich technologiach żywieniowych. Partnerstwo daje Japończykom dostęp do technologii wytwarzania mięsa hodowanego w laboratoriach i do dystrybucji go na swoim krajowym rynku. Na podstawie specjalnego protokołu ustaleń, firma z Izraela udostępni Japończykom platformę produkcyjną pod nazwą BioFarm przeznaczoną do uprawy steków na dużą skalę. Natomiast Mitsubishi Corporation podzieli się z partnerami własną fachową wiedzą w zakresie procesów biotechnologicznych, produkcji żywności a także lokalnymi  kanałami dystrybucji w Japonii.

Stek z macierzystych komórek

Dodajmy, że Aleph Farms już w 2018 roku, na bazie komórek macierzystych, wyprodukował swój pierwszy stek, a obecnie tak udoskonalił metodę jego wytwarzania, że nadaje się ona do komercyjnego wykorzystania na dużą skalę. Dzięki tej technologii w ciągu 10 lat Japonia zamierza osiągnąć swoje cele klimatyczne i uzyskać większą niezależność od białka pochodzenia naturalnego.

Wytwarzanie mięsa w kosmosie

Izraelska firma Aleph Farms szczyci się też eksperymentami z supernowoczesnymi technologiami spożywczymi. Pod koniec 2019 roku powodzeniem zakończył się eksperyment w ramach którego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyhodowano mięso. Aleph Farms opracował technologię jego hodowli przy użyciu komórek zwierzęcych. Polega ona na odwzorowaniu w kontrolowanych laboratoryjnych warunkach naturalnego procesu regeneracji tkanek mięśniowych zachodzącego w ciele krowy. Izraelski startup chciał udowodnić, że mięso można wytwarzać w każdych warunkach, w tym tak trudnych jak te, które panują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Stek z drukarki 3D

W rosyjskim segmencie stacji przeprowadzono wówczas  eksperyment przy użyciu biodrukarki 3D, dzięki której w warunkach mikrograwitacji wyhodowano mięso z niewielkiej ilości wołowej tkanki mięśniowej. Aleph Farms współpracował z rosyjską firmą 3D Bioprinting Solutions oraz amerykańskimi firmami Meal Source Technologies i Finless Foods. Izraelski startup jest zdania, że eksperyment stanowi ważny krok na drodze do realizacji priorytetu firmy, którym jest wprowadzenie na całej Ziemi bezwarunkowego dostępu do bezpiecznego i pożywnego mięsa przy wykorzystaniu minimalnych zasobów, przy użyciu metod ograniczających zużycie wody i produkcję dwutlenku węgla. 

Źródła: Aleph Farms, Forbres.pl
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

W nocy zrobi się cieplej [POGODA]

W nocy na północy, zachodzie, wschodzie i w centrum niebo przykryją chmury z frontu znad Bałtyku. Przyniesie on słabe miejscowe opady śniegu do maksymalnie...

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,620SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły