czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Czy rolnicy są wykluczeni z programu Moja Woda?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Jeszcze nie tak dawno wyjaśnialiśmy wątpliwości dotyczące praw pierwokupu nieruchomości, na których zainstalowano oczka wodne tworzone z dofinansowaniem w ramach ministerialnego Programu „Moja Woda”, a teraz pojawił się kolejny problem.
Na obecnym etapie rolników niepokoi zapis w regulaminowych kryteriach programu mówiący o tym, że: dofinansowanie może być udzielone beneficjentom końcowym pod warunkiem, że instalacje objęte przedsięwzięciem oraz zatrzymana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej.

Woda pomoże gospodarstwom

Problem ten zauważył Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Zdaniem rolniczego samorządu, docelowo należałoby umożliwić dofinansowanie do zakupu i instalacji urządzeń gromadzących i rozprowadzających wodę z dachów zabudowań gospodarskich. A ta powinna być pozyskiwana i wykorzystywana właśnie do wspomagania nawadniania upraw rolnych. Miałoby to korzystny wpływ na warunki gospodarowania. Szczególnie w okresie narastającej suszy i nieregularnych opadów. Natomiast wykluczenie tego rodzaju inwestycji przyczyni się do marnowania wody opadowej z domów jednorodzinnych rolników, które są na wsiach bardzo popularne.
Rolnicy przekonują też, że wysokość dotacji – czyli nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie – stanowi dostateczną gwarancję tego, że nie będą to duże inwestycje, które mogą mieć istotny wpływ na konkurencyjność gospodarki. Natomiast zebrana woda wystarczy jedynie np. do podlewania ogródka przydomowego w zagrodzie rolnika.

Wniosek do Ministra Klimatu

W efekcie, 5 sierpnia 2020 r. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Klimatu Michała Kurtyki z wnioskiem o wprowadzenie stosownych zmian do przepisów ustanawiających Program Priorytetowy „Moja Woda”.
Przypomnijmy: z początkiem lipca Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska rozpoczęły realizację Programu „Moja Woda” w ramach którego można otrzymać dotację w wysokości do 5 tys. zł na zakup i budowę systemów indywidualnego zatrzymywania wody.

Więcej szczegółów o prawnych problemach w związku z Programem „Moja Woda” w naszym artykule pt.: „Czy oczka będą własnością – Moja Woda – sprzedaż nieruchomości” (publ. 24 lipca 2020 r.)

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną...

Czwartek najcieplejszy od 31 lat [POGODA]

Jeszcze tydzień temu na wschodzie było -20 stopni, zaś teraz na południowym zachodzie mamy +20 stopni. Pogoda zwariowała, a wraz z nią przyroda. W nocy...

Jak wykryć nadużycia?

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,165FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły