poniedziałek, 1 marca, 2021

Czy powrócą odstrzały dzików?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Czy powrócą odstrzały zgrupowań zadaniowych?

Walka z ASF to jeden z gorętszych rolniczych tematów. Praktycznie nie ma dnia by nie odnotowywano kolejnych ognisk tej groźnej choroby, a straty ponoszone przez  producentów trzody są kolosalne. Ostatnio informowaliśmy o działaniach władz i instytucji na Lubelszczyźnie gdzie szeroko omawiano m.in. problem roli dzików w procesie roznoszenia ASF.

Solidarność RI za powrotem odstrzałów

Niezależnie od powyższych działań, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Poseł Teresa Hałas wystąpiła do Ministra  Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego z wnioskiem o przywrócenie realizacji odstrzałów dzików przez tzw. doraźne zgrupowania zadaniowe.
Tego rodzaju formacje rekrutuje się z posiadających uprawnienia do wykonywania polowania policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub, w innym wariancie, z żołnierzy Wojska Polskiego.

12 polowań i koniec?

W uzasadnieniu do wniosku zapisano, że  w ramach odstrzałów sanitarnych organizowanych przez powyższe jednostki, odbyło się zaledwie 12 tego rodzaju polowań, podczas których pozyskano jedynie 34 dziki. I tylko w jednym przypadku utworzono zgrupowanie złożone z żołnierzy Wojska Polskiego.

Pandemia zawiesiła działanie

Dodajmy, ze z dniem 1 kwietnia br. ze względu na zagrożenie związane z epidemią  COVID-19, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej, zawiesili możliwość prowadzenia odstrzałów sanitarnych przez doraźne zgrupowania zadaniowe.
– Tym samym Państwo pozbawiło się bardzo ważnego narzędzia wspomnianej specustawy w walce z ww. wirusem, a rolników postawiło przed wizją bankructwa gospodarstw, gdyż państwo nie radzi sobie z odstrzałem dzików – zaznacza z naciskiem Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.

Rekordowa liczba ASF u dzików

Dodatkowym argumentem za przywróceniem aktywności grupom zadaniowym jest fakt, że w tym roku potwierdzono już niemal 3 000 przypadków ASF u dzików. Ponadto podczas  akcji przeczesywania lasów w 2020 roku znaleziono już 8 483 padłych dzików. Dotyczy to szczególnie województw: lubelskiego, warmińsko – mazurskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego i podkarpackiego.
Pismo NSZZ Solidarność RI trafiło też do Premiera  Mateusza Morawieckiego.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: NSZZ Solidarność RI
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Co musi zrobić producent, aby otrzymać Chronione Oznaczenie Geograficzne?

Na sklepowych półkach coraz częściej możemy zauważyć produkty posiadające Chronione Oznaczenie Geograficzne. Prawdopodobnie dla większości z nas jest to kolejna naklejka, która sama w...

Mleko do skupu pierwszy raz od kilku miesięcy potaniało

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że podczas stycznia nowego roku 2021 cena oferowana w skupie za mleko spadła do poziomu 149,35 zł/hl, o...

Śledź nas

21,220FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły