czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Czy jest szansa dla Bielmleku?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Podczas Sesji Rady Miasta Bielsk Podlaski omawiano wniosek Wiceprezesa Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek Piotra Żukowskiego o umorzenie podatku od nieruchomości, które przedsiębiorstwo powinno zapłacić za cały bieżący rok 2020. Sprawa dotyczy kwoty około miliona złotych.

Bielmlek w naprawie

Przypomnijmy: Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek przeżywa poważne trudności finansowe. W firmie prowadzone jest postępowanie naprawcze, a decyzją sądu, spółdzielnią zarządza mecenas Alina Sobolewska.

– Zawsze płaciliśmy na czas, ale obecnie znaleźliśmy się w trudnej sytuacji – wyjaśniał radnym Wiceprezes SM Bielmlek Żukowski. – Częściowo z naszej winy, częściowo na skutek działalności sił zewnętrznych, które chcą nas wyeliminować z rynku. Od marca mamy postępowanie naprawcze, dlatego prosimy władze miasta o pochylenie się nad naszą prośbą.

Dodajmy że z tytułu podatków, ze spółdzielni do miejskiego  budżetu ,miesięcznie wpływało ponad 70 tys. złotych.

Umorzone postepowanie CBA

Wiceprezes Żukowski odniósł się też do minionych problemów Bielmleku, (które też szeroko już opisywaliśmy – przyp. red.) i podkreślił, że głośna swego czasu sprawa, prowadzona na zlecenie prokuratury przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, w związku z podejrzeniem nieprawidłowości, których miał dopuścić się zarząd spółdzielni i jej prezes Tadeusz Romańczuk (były Senator PIS i były wiceminister rolnictwa – przyp. red.) została zakończona. Nie znaleziono też dowodów na bezprawne wyprowadzanie pieniędzy z mleczarni i sprawę umorzono. Obecnie CBA nie prowadzi już żadnego postępowania w związku z działaniem Bielmleku i jego władz.

Wiceprezes Bielmleku dodał jednak, że obecnietoczy się śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową Warszawie. Badane są doniesienia dotyczące działania spółdzielni, ale członkom zarządu nie postawiono żadnych zarzutów.

160 milionów zadłużenia

Dodajmy, że obecne zadłużenie Bielmleku zamyka się w kwocie 160 milionów złotych. Na tego rodzaju zobowiązania składają się głównie pożyczki i kredyty udzielone przez Bank Ochrony Środowiska, dzięki gwarancjom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiceprezes Bielmleku zapewnił też, iż obecnie mleczarnia reguluje wszystkie bieżące zobowiązania. W efekcie jej zadłużenie się nie zwiększa, co także jest elementem procesu naprawczego.

Burmistrz nie odbiera nadziei

Niestety, zdaniem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego umorzenie podatku za cały rok jest obecnie niemożliwe. A to dlatego, że istnieje możliwość umorzenia podatków tylko za te miesiące, które już minęły, a nie z góry w całości za cały rok.
Jednak w tym przypadku sprawa umorzenia podatku od nieruchomości dla Bielmleku, zgodnie z zapewnieniami bielskiego włodarza, jest prerogatywą. Natomiast ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie dokładnej analizy sytuacji finansowej spółdzielni z uwzględnieniem możliwości prawnych dostępnych samorządowi. Rozważa się też m.in. rozłożenie omawianego zobowiązania na raty albo przesunięcie terminów płatności. 

Obecna sytuacja Bielmleku

W Bielmleku zatrudnionych jest obecnie 108 osób. Z czego 20 przebywa na zwolnieniu chorobowym, a 28 znajduje się w okresie ochronnym stosunku pracy. Pracownicy otrzymują pobory, ale premie nie są wypłacane. Wiceprezes spółdzielni, w odniesieniu do wcześniejszych planów redukcji zatrudnienia o 50 osób, uznaje to za sukces. Tak poważna redukcja drastycznie utrudniłaby funkcjonowanie spółdzielni.

Źródła: Rada Miasta Bielsk Podlaski,
Foto: Belmlek.com

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Chiny planują zaimportować jeszcze więcej zbóż paszowych

To, że Chiny mają gigantyczny wpływ dowiedzieliśmy się nie raz. Niemal każde poruszenie na azjatyckim rynku ma swoje przełożenie na światowym parkiecie - niczym...

Grupa Azoty S.A. na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu!

Porozumienie w sprawie wspólnych działań w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” podpisali Witold Kozłowski - Marszałek...

CIECH z nowymi technologiami dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, zarejestrował innowacyjną i chronioną patentem technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów...

Śledź nas

21,174FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,280SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły