piątek, 18 czerwca, 2021

Czy będzie przewrót w podatkach?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Rozwiązanie prawnego sporu o status i podatkową klasyfikację silosów może przynieść rolnikom ulgę w postaci kolosalnie niższych podatków od nieruchomości. Najprościej rzecz ujmując problem polega na jednoznacznym wyjaśnieniu czy: silos jest budynkiem magazynowym czy budowlą?

Dotychczasowe orzecznictwo podatkowe skłaniało się ku stwierdzeniu, że silos ze względu na swoje wyposażenie i  związane z nim urządzenia, a także infrastrukturę nie jest budynkiem magazynowym lecz częścią systemu przekazywania i podawania składnika w procesie produkcji, a zatem powinien być klasyfikowany jako budowla.

Przełomowy wyrok NSA?

Być może przełomem w sprawie niekorzystnej dla podatników linii orzeczniczej w zakresie opodatkowania silosów podatkiem od nieruchomości, będzie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt III FSK 3294/21 z dnia 16 marca 2021 r.). Zapadł on w sprawie spółki browarniczej, która zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie opodatkowania silosów służących do magazynowania słodu na terenie zakładów. Zgodnie ze stanowiskiem firmy, silosy na słód stanowią budynki, gdyż spełniają wszystkie cechy definicji budynku określone w przepisie art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych („UPOL”), co spółka szczegółowo przedstawiła w złożonym w NSA opisie stanu faktycznego. 

Trwale związane z gruntem

Firma wskazała m.in. na to, że tego rodzaju silosy są trwale związane z gruntem, posiadają fundamenty gdyż są umieszczone na żelbetowym bloku fundamentowym, z którym trwale połączona jest ich konstrukcja. Ponadto, w ocenie firmy, silosy spełniają dotyczący budynków warunek wydzielenia z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Ma tak być ponieważ posiadają one stalową konstrukcję szkieletową na której umieszczono ściany z blachy trapezowej. Firma podkreślała też, że obiekty te posiadają dach. W konsekwencji zdaniem spółki wnioskującej do NSA, tego rodzaju obiekty spełniają wszystkie warunki wymienione w przepisie art. 1a ust. 1 pkt 1 UPOL konieczne dla uznania je za budynki. Dodatkowym argumentem firmy było to, że tego rodzaju klasyfikacja zgodna jest z treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2017 r. (sygn. akt SK 48/15), w którym wskazano, że żaden budynek nie może być jednocześnie budowlą, a żadna budowla nie może być jednocześnie budynkiem. Przy czym pierwszeństwo ma zawsze kwalifikacja danego obiektu jako budynku.

Spółka kontra skarbówka

W toku postepowania Naczelny Sąd Administracyjny opinię spółki skonfrontował ze stanowiskiem organów  podatkowych, Prezydenta miasta w którym działa spółka, a także z wcześniejszym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który przychylił się do opinii, że silos ze względu na swoje wyposażenie oraz związane z nim urządzenia i infrastrukturę nie jest budynkiem magazynowym, a składnikiem systemu przekazywania i podawania słodu i w konsekwencji powinien być klasyfikowany jako budowla. 

Nie funkcja lecz konstrukcja

Ostatecznie NSA po rozpatrzeniu skargi kasacyjnej wniesionej przez spółkę postanowił uchylić wspomniany powyżej wyrok WSA.Zgodnie ze stanowiskiem NSA o kwalifikacji obiektu budowlanego do kategorii budynków decyduje nie jego funkcja (np. funkcja zbiornika), a konstrukcja techniczna, związana wyłącznie ze spełnieniem warunków wyszczególnionych w art. 1a ust. 1 pkt 1 UPOL (trwały związek z gruntem, posiadanie fundamentu, dachu oraz wyodrębnienie z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych). Z tego też względu wyrok NSA może stanowić swoisty przełom w dotychczasowym orzecznictwie dotyczącym opodatkowania silosów i innych obiektów podobnego rodzaju.

Kolosalna różnica w podatkach

W ocenie ekspertów wyrok ten może mieć zasadnicze znaczenie dla producentów rolnych i spożywczych, a także przedsiębiorców innych branż, którzy dysponują tego rodzaju obiektami. Jest tak ponieważ budynki są opodatkowane od powierzchni – obecnie maksymalna stawka podatku wynosi 24,84 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej i co bardzo ważne nie jest uzależniona od wartości obiektu. Natomiast budowle są opodatkowane 2% podatkiem od ich wartości, co sprawia że ich wysokość jest kolosalnie wyższa niż w przypadku budynków.

Źródła – portale: ksiegowosc.infor.pl, klasyfikacje.gofin.pl, deloite
Foto: Pixabay  

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Podróbki na cenzurowanym

Europol wraz z instytucjami wspomagającymi zabezpieczył nielegalne środki ochrony roślin o wartości 80 milionów euro. 1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów...

Śledź nas

22,330FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły