czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Czy będzie prezydenckie veto?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody Dożynek Prezydenckich miały całkiem odmienny charakter niż w latach ubiegłych. Zamiast zgodnie z tradycją, w Spale, zorganizowano je na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. W nawiązaniu do pandemii Prezydent RP Andrzej Duda podziękował polskim rolnikom za ich wysiłek związany z zagwarantowaniem krajowi żywnościowego bezpieczeństwa.

Czy będzie prezydenckie veto?

W okolicznościowym przemówieniu głowy państwa nie zabrakło też odniesień do sytuacji związanej z pracami nad nowelizacją Ustawy o ochronie zwierząt.

– Chcę bardzo mocno i w pewnym sensie z gniewem powiedzieć, że padło wiele absolutnie fałszywych, nieprawdziwych słów, które nigdy nie powinny były paść z ust nikogo w Polsce, zwłaszcza takich, którzy na rolnictwie się nie znają, nie rozumieją go, a bardzo często nigdy nie widzieli w jaki sposób realizowana jest hodowla zwierząt – powiedział Prezydent Andrzej Duda. – A przecież dobrostan zwierząt jest dla rolnika sprawą bytu i jest to fundamentalna kwestia w gospodarstwie.

Prezydent RP przypomniał też, że proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył, a po pracach parlamentarnych ustawa trafi na jego biurko.

– Przy podejmowaniu decyzji, co do dalszych losów ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie ich  humanitarnego traktowania i dobrostanu, ale będę miał także na względzie byt i jakość życia polskich rolników – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

W nawiązaniu do tradycji

Niedzielne Dożynki Prezydenckie rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele seminaryjnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Oprócz przedstawicieli instytucji państwowych w Prezydenckich Dożynkach uczestniczyli przedstawiciele środowisk i organizacji rolniczych z całego kraju. Przypomnijmy, że tę tradycyjną coroczną uroczystość zapoczątkował w 1927 roku Prezydent RP Ignacy Mościcki.

Źródło i foto: Kancelaria Prezydenta RP, MRiRW

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Chiny planują zaimportować jeszcze więcej zbóż paszowych

To, że Chiny mają gigantyczny wpływ dowiedzieliśmy się nie raz. Niemal każde poruszenie na azjatyckim rynku ma swoje przełożenie na światowym parkiecie - niczym...

Grupa Azoty S.A. na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu!

Porozumienie w sprawie wspólnych działań w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” podpisali Witold Kozłowski - Marszałek...

CIECH z nowymi technologiami dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, zarejestrował innowacyjną i chronioną patentem technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów...

Śledź nas

21,174FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,280SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły