Noc z przelotnymi opadami śniegu przy temperaturze w okolicy -1/+1 stopnia na zachodzie, północy oraz od Podlasia po centrum i Dolny Śląsk. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce oraz na wybrzeżu i do 30-50 kilometrów wgłąb wybrzeża bez opadów i tutaj temperatura spadnie do 0/+2 stopni, a przy gruncie przymrozek. Wyjątek może pojawić się pomiędzy Koszalinem, Szczecinem, Gubinem a Miastkiem, gdzie lokalnie odnotujemy -3 stopnie a przy gruncie -4 stopnie. W całym kraju pojawiać się będą liczne przejaśnienia, jednak tam gdzie temperatura spadnie w pobliże 0 st i popada śnieg, krajobrazy nad ranem miejscami mogą się zabielić. Suma opadów wyniesie od 0 do 2 mm deszczu lub śniegu.

W ciągu dnia bardzo dużo chwil ze słońcem na zachodzie, wschodzie, północy i w centrum kraju. Więcej chmur na południu. Przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej do 1-2 mm pojawiać się będą na południu kraju, symboliczne opady wystąpią także od Dolnego Śląska po centrum i wschodnie Mazowsze (0-1 mm). Na Kujawach, Warmii i Mazurach, Pomorzu Gdańskim, Środkowym i Zachodnim sucho.

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie około 3 stopni na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie oraz na Kaszubach, do 4-5 stopni na pozostałym obszarze. Nieco cieplej do 6 stopni od Zielonej Góry po Opole oraz miejscami w okolicy Tarnowa i Przemyśla.

W środę wieczorem solidne opady śniegu pojawią się w Niemczech (miejscami w ciągu kilku godzin spadnie 5 cm śniegu). Za oceanem w Stanach Zjednoczonych wraz z początkiem marca nastąpi eksplozja wiosny. W Chicago w niedzielę i poniedziałek temperatura przekroczy 12-16 stopni.

Łukasz Sieligowski

Aktualny numer magazynu Agro Profil (02/2020)