poniedziałek, 8 marca, 2021

Co grozi polskiemu mleczarstwu?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W piątek, 22 stycznia br., podsumowano badania dotyczące wpływu unijnej Strategii „Od pola do stołu” na rozwój sektora mleczarskiego. Głównym inicjatorem badań była Polska Izba Mleka. W konferencji uczestniczył m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. Z ust ministra padło kilka znaczących obietnic.  

Słuszne założenia 

W ocenie autorów analizy główne cele unijnej strategii są słuszne, gdyż dotyczą: zrównoważonej produkcji rolnej i przetwórstwa żywności, gospodarki zasobami naturalnymi i ochrony klimatu, zrównoważonego łańcucha dostaw i sprawiedliwego podziału zysków wśród uczestników rynku. Dotyczą też bezpieczeństwa żywnościowego, zrównoważonej konsumpcji i redukcji strat żywności.

Barierą rozdrobnienie gospodarstw

Jednakże, w ocenie specjalistów, realizacja strategii będzie wymagała głębokich procesów dostosowawczych i w związku z tym nasuwa się zasadnicze pytanie o źródła finansowania nakładów inwestycyjnych. Ponadto polskie rolnictwo charakteryzuje się rozdrobnioną strukturą podmiotową. A niewielka siła ekonomiczna gospodarstw rolnych zdaniem analityków będzie barierą dla przeprowadzenia inwestycji i procesów dostosowawczych.

Minister pomoże mleczarstwu?

Swoje stanowisko zaprezentował też Minister Rolnictwa Grzegorz Puda. 

 Unijna strategia „Od pola do stołu” stwarza szansę dogonienia tego, co dzieje się w krajach zachodnich Wspólnoty. W tym kontekście trzeba zauważyć, że mleczarstwo jest liderem zarówno w produkcyjności, jak i eksporcie. Jako minister chcę służyć państwu pomocą, chociażby w otwieraniu nowych rynków międzynarodowych – oświadczył szef resortu rolnictwa.

Minister skupił się też na ocenie znaczenia polskiego przemysłu mleczarskiego dla gospodarki, zrównoważonego rozwoju rolnictwa, zagospodarowania trwałych użytków zielonych, potencjału dla ekologicznych przemian i postępu technologicznego. 

 – W nowym PROW będziemy chcieli skierować znaczne środki na przetwórstwo, dlatego zachęcam do konsultacji i przesyłania swoich uwag bezpośrednio do ministerstwa rolnictwa  –   zaapelował szef resortu rolnictwa do uczestników konferencji. 

Nowa spółdzielcza ustawa

Minister Grzegorz Puda mówił też o spółdzielczości jako kluczowej formie organizacji mleczarskiej branży. Przy tej okazji stwierdził, że konieczne jest opracowanie i przyjęcie nowej spółdzielczej ustawy, która będzie odpowiadała wyzwaniom współczesności. W powyższym kontekście zapowiedział organizację szerokich konsultacji z całym środowiskiem spółdzielczym i mleczarskim. 

Wzmocnienie mniejszych podmiotów?

– Chcemy też wzmocnić rolę małych i średnich gospodarstw, gdyż obecnie w pozycji uprzywilejowanej są gospodarstwa duże. Równocześnie chcę zastrzec, że to wzmocnienie nie odbędzie się kosztem dużych – dodał minister.

Minister Grzegorz Puda zapewnił również, że sektor mleczarski jest priorytetowo traktowany podczas negocjowanych właśnie zasad i zmian w nowej unijnej Wspólnej Polityce Rolnej . 

Strategia i konferencja 

Przypomnimy, że Strategia „Od pola do stołu” to kompleksowy program modernizacji i restrukturyzacji sektora rolno-żywnościowego w całej Unii Europejskiej. Jego celem jest wdrażanie procesów dostosowawczych do zmieniających się uwarunkowań gospodarczych, społecznych i klimatycznych. Strategia zawiera zestaw głównych i szczegółowych celów do realizacji, a ich efekty mają przynieść korzyści we wszystkich sferach życia społeczno-gospodarczego w skali UE i Polski. Obecnie Strategia weszła w fazę intensywnego konsultowania z różnymi branżami. 
Badania strategii na zlecenie PIM sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka. Autorami opracowania są: dr Piotr Szajner, prof. dr hab. Andrzej Babuchowski, prof. dr hab. Hanna Górska-Warsewicz i Joanna Nowak, ekspert sektora mleczarskiego.

Źródła i foto: PIM, MRiRW

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Co nowego w ciągnikach John Deere serii 9R?

John Deere wprowadziła na rynek nowy asortyment ciągników serii 9R na rok 2021, z flagowymi modelami 9R 640 i 9RX 640 o mocy 691 KM na czele. Najnowsze maszyny serii 9R, 9RT i 9RX są...

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły