niedziela, 7 marca, 2021

Tiachlopryd, chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy wycofane

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy wycofane

UE decyzją z dnia 13 stycznia 2020 r. ogłosiła informację o wycofaniu chloropiryfosu

Insektycydy zawierające chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy mogą być w handlu do 1 kwietnia 2020 r., natomiast ostateczny termin stosowania upływa w dn. 16 kwietnia 2020 r. Aktualnie do ochrony rzepaku ozimego zarejestrowanych jest 27 insektycydów, które zawierają chloropiryfos, natomiast chloropiryfos metylowy zarejestrowany jest w 2 insektycydach, które służą do zwalczania chowaczy łodygowych i słodyszka rzepakowego. Szkodniki te w Polsce zwalcza się w pierwszych dniach kwietnia, po przekroczeniu progu szkodliwości.

W uprawie rzepaku jarego chloropiryfos posiada 2 rejestracje, a chloropiryfos metylowy jest w 1 insektycydzie. Te insektycydy nie mogą być już stosowane w rzepaku jarym, co wynika z terminu siewu i wschodów roślin oraz zagrożenia przez szkodniki.

Insektycydy zawierające chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy w związku z decyzją UE można będzie stosować w rzepaku ozimym tylko do 16 kwietnia 2020 r.. Po tym terminie insektycydy zawierające chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy będą musiały być utylizowane przez wyspecjalizowane i koncesjonowane firmy, co będzie generowało duże koszty.

Tiachlopryd również wycofany

Komisja Europejska, rozporządzeniem nr: (UE) 2020/23, z dnia 13 stycznia 2020 r.,  nie odnowiła również zatwierdzenia dla tiachloprydu z grupy neonikotynoidów. Związek ten stosowany jest głównie do zwalczania szkodników ssących i gryzących w uprawach rzepaku i ziemniaka.
W powyższym dokumencie KE stwierdza, że państwa członkowskie Unii Europejskiej wycofają zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające tiachlopryd, jako substancję czynną, najpóźniej do dnia 3 sierpnia 2020 r. Natomiast dodatkowy okres przewidywany na zużycie zapasów upłynie najpóźniej 3 lutego 2021 r.

Inne wycofane substancje

Poza tiachloprydem, zgodnie z decyzjami Komisji Europejskiej, rolnicy nie mogą lub w najbliższym czasie nie będą mogli stosować też m.in. chlorotalonilu – związku chemicznego  z grupy ftalanów stosowanego w rolnictwie m.in. w uprawach: zbóż, ziemniaka, roślin  bobowatych czy warzyw; tiuramu – substancji na której bazują m.in. zaprawy kukurydziane; chlorosulfuronu – środka zwalczającego chwasty zagrażające uprawom pszenicy ozimej; chloroprofamu – popularnej substancji czynnej do ograniczania kiełkowania ziemniaków podczas ich przechowywania; propikonazolu – substancji stosowanej w uprawie jęczmienia, pszenicy, pszenżyta i żyta.
Wycofanie powyższych substancji służyć ma eliminacji ich szkodliwego wpływu na jakość rolniczych produktów i funkcjonowanie ekosystemów.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródła: MRiRW ARiMR, portal internetowy: naukadlaprzyrody.pl ;
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,630SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły