wtorek, 13 kwietnia, 2021

Ceny hurtowe paliw są już wyższe niż przed rokiem

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Paliwa systematycznie drożeją na krajowym rynku już od połowy listopada ubiegłego roku, kiedy to zaczęły się wzrosty notowań ropy. Ma to oczywiście związek z trwającymi na masową skalę szczepieniami przeciwko Covid-19, które dają nadzieję na pokonanie światowej pandemii. Co prawda koronawirus nie daje za wygraną, a popyt na ropę rośnie bardzo powoli, to jednak masowe zakupy spekulacyjne surowców windują ceny. W konsekwencji notowania giełdowe ropy są najwyższe od 13 miesięcy i wróciły na poziom sprzed pandemii.

W połowie 8-tygodnia 2021 za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw średnio 4,86 zł/l i tylko grosz mniej za olej napędowy. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena obu paliw wzrosła o 11 groszy na litrze, a od początku roku paliwa te podrożały o 31 gr/l (ON) i 37 gr/l (Pb95).

Tymczasem ceny hurtowe popularnej 95-ki i diesla przewyższają już o ok. 10 gro/l ceny sprzed roku. Mimo to dzięki niższym marżom, tankując płacimy ciągle mniej niż w analogicznym okresie 2020 (patrz tabela).

Ceny średnie paliw w detalu: 24-02-2021 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,16 zł/l (+12 gr/l);
• Pb95: 4,86 zł/l (+11 gr/l);

• ON: 4,85 zł/l (+11 gr/l);
• LPG: 2,42 zł/l (+8 gr/l).

Zmiany cen w skali roku:

Ceny paliw w kraju:

Rynek ropy

W lutym notowania ropy wybiły się z kilkutygodniowej konsolidacji wracając tym samym do poziomów sprzed roku, a ostatnio nawet powyżej.

Problemy związane z pandemią koronawirusa są ciągle duże, ale nie przeszkadza to inwestorom w kupowaniu akcji oraz kontraktów na surowce, w tym ropę. Inwestorzy korzystają z kolejnych programów “drukowania pieniądza”, które mają łagodzić efekty pandemii. Dodatkowym czynnikiem prowzrostowym są rozpoczęte z rozmachem szczepienia na Covid-19. Entuzjazm na rynkach zapanował już w listopadzie i kontynuowany jest na początku 2021 roku. Systematyczne wzrosty sprawiły, że ropa z łatwością przebiła poziomy z lutego ubiegłego roku, a jej wyceny wróciły do poziomu sprzed pandemii.

Notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu USD/PLN (lewa oś):

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach 2021 rok przyniósł znaczny wzrost cen benzyny 95 i jeszcze większy diesla. Tylko w tygodniu kończącym się 24-go lutego cena średnia Pb95 wzrosła o 12 groszy, a ON o 7 groszy na litrze i aż odpowiednio 51 gr/l i 42 gr/l od początku roku. W środę (24.02.2021) olej napędowy kosztował w PKN Orlen ok. 4,84 zł/l, a Pb-95 4,77 zł/l (cena hurtowa z VAT).

W połowie 8-go tygodnia 2021 średnia marża stacji paliw (modelowa) ze sprzedaży ON wzrosła z minus 3 gr/l do 2 gr/l, a w przypadku Pb95 z 8 do 10 gr/l.

Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Front w środę zacznie się cofać. Zwiastuje to duże ocieplenie [POGODA]

W nocy sucho z przejaśnieniami będzie od okolic Olsztyna po Grudziądz, Kaszuby, Piłę, Poznań, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie oraz miejscami od Sudetów po Leszno-...

Hodowcy wzywają Komisarza Wojciechowskiego. Bezmięsna dieta wbrew nauce!

W Europie i w Polsce, w wielu instytucjach i środowiskach rolniczych, toczy się burzliwa dyskusja na temat przyszłego kształtu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Ważną...

Rynek wołowiny. Rok temu o takich cenach można było tylko pomarzyć

W kraju rynek wołowiny jest stabilny. Rok temu ceny wołowiny były niemal o 15% niższe niż obecnie. Z jednej strony to dobra nowina jednak...

Śledź nas

21,712FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły