poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Buraki o nietypowym kształcie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Jednemu rolnikowi spod Łęczycy (woj. łódzkie) wyrosły krzywe buraki, które wyglądały w kształcie znaków zapytania. Ostatecznie do wyrzucenia trafiło ponad tysiąc ton buraków. 

Pan Mieczysław w tym roku nastawił się na uprawę buraków, zdecydował się na nasiona z Holandii. Liczył, że urosną mu piękne warzywa. Niestety zamiast podłużnych buraków, urosły krzywe.

Krzywe buraki

Są krzywe, takie znaki zapytania, różności, dziwactwa. Jak dwa się złoży, to wychodzi takie ładne serce. Mam podpisaną umowę z odbiorcą, ale towar musi spełniać normy – mówił pan Mieczysław. Zdaniem pana Mieczysława wadliwe były nasiona.

– Buraki nie nadają się do odbioru: ani do handlu na marketach, ani do przetwórni. Powinny być prostej jakości w kalibrze od 3 do 6 cm. Mamy umowę do sieci marketów na poszczególne miesiące i dostawy tego buraka. Nie wiem, jak to będzie, jeśli chodzi o ewentualne kary – tłumaczył odbiorca warzyw.

Mężczyzna ma ok. 50 hektarów ziemi, w tym roku nastawił się na uprawę buraków ćwikłowych. Zdecydował się na nasiona z Holandii. Liczył, że urosną mu piękne warzywa. Niestety zamiast podłużnych buraków, urosły krzywe. W sumie ponad tysiąc ton.

Rolnik nie wyklucza pozwu przeciw firmie nasiennej. Uważa, że żadna firma nie ubezpieczy go od takiej straty. Jak twierdzi, “będzie jeszcze na wiosnę problem w pole wejść”.

Zasady reklamowania 

W nasionach można reklamować tylko i wyłącznie siłę kiełkowania, czyli w okresie po wysiewie, można zareklamować czystość nasion i ewentualne znamiona samej bulwy buraka definiowane kolorem żółtym bądź białym. Nie można reklamować samych plonów – mówi dyrektor zarządzający holenderskiej firmy Rijk Zwaan w Polsce.

Źródło: Polsat News

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Ochłodzenie, ulewy, śnieżyce zaatakują południe i wschód Polski [POGODA]

Nad Rosją zrobiło się już bardzo ciepło, które zablokuje wędrówkę frontu chłodnego idącego znad Niemiec na wschód Europy- front utknie na południu i wschodzie...

Nowe wytyczne Ministerstwa i GIS

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Inspektorat Sanitarny ogłosiły ścisłe wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy tegorocznych pracach sezonowych w związku z...

Bardzo ciepła i słoneczna niedziela [POGODA]

Front, który w ciągu dnia psuł pogodę od Warmii po Wielkopolskę i Ziemię Lubuską w nocy wycofa się nad Niemcy co się rzadko zdarza....

Śledź nas

21,695FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły