poniedziałek, 1 marca, 2021

Brytyjscy hodowcy zobowiązani do trzymania ptaków wewnątrz budynków

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wirus grypy ptaków z dnia na dzień nabiera rozpędu docierając do kolejnych państw. Skutki, jakie niesie za sobą ptasia grypa, wzbudzają obawy wśród hodowców m.in. Brytyjczyków. Ze względu na tę wyjątkowo niebezpieczną sytuację Anglicy zdecydowali się na ruch, który może ograniczyć rozprzestrzenianie choroby.

Zobowiązanie dotyczy wszystkich bez wyjątku

 Sytuacja jest na tyle poważna, że dla regulacji wprowadzonych dnia 14.12.2020 nie wprowadzono wyjątków. Do trzymania ptaków wewnątrz budynków lub podjęcia odpowiednich kroków w celu zablokowania kontaktu drobiu z dzikimi ptakami zostali zobowiązani wszyscy hodowcy drobiu, niezależnie czy to komercyjna  ferma czy drób utrzymywany na własne potrzeby. 

Powody zamknięcia hodowli w systemie otwartym

Wielka Brytania specjalizuje się w produkcji drobiarskiej z dostępem do przestrzeni na wolnym wybiegu. Największy udział w rynku mają właśnie jaja konsumpcyjne z ferm tak zwanych wolnowybiegowych. Tylko w 2019 roku na Wyspach Brytyjskich aż 57,5 proc. kur utrzymywana była na fermach typu wolny wybieg (27 mln kur z 46,6 mln pogłowia kur nieśnych ogółem).

Tak naprawdę to brytyjskim inwestycjom zawdzięczamy szybki postęp w rozwoju produkcji jaj z „1” w obrazie całej UE. W 2019 roku 39 proc. całej podaży jaj wolnowybiegowych na rynku unijnym było pochodzenia brytyjskiego.”– zwraca uwagę KIPDIP, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Nic więc dziwnego dlaczego angielscy hodowcy zdecydowali się na takie posunięcie. Stracenie pozycji lidera w tego typu produkcji okazać by się mogło dużym problemem dla sektora drobiarskiego szczególnie w dobie pandemii i Brexitu.

źródło:KIPDIP.org.pl

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

We wtorek znów mocniej powieje [POGODA]

W nocy ma być na ogół pochmurno. Jedynie miejscami od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów na niebie można będzie zobaczyć gwiazdy. Temperatura spadnie do...

Burza wokół Zielonego Ładu

Zanosi się na gorącą rolniczą debatę i to już w czwartek 4 marca br. Wtedy to na internetowych łączach, w ramach  Dialogu Obywatelskiego – Europejski Zielony...

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Śledź nas

21,226FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły