poniedziałek, 8 marca, 2021

Brak zmian zasad pobierania zaliczek

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o tym, że w 2021 roku nie zmienią się (w stosunku do roku ubiegłego), zasady pobierania zaliczek na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających wypłacanych w bieżącym roku. 

Zaliczki przy wypłatach 

A zatem zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne KRUS pobierze uprawnionym przy  wypłacaniu: emerytur, rent, rodzicielskich świadczeń uzupełniających i świadczeń wyrównawczych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.

Kwoty potrąceń

Obowiązująca wysokość zaliczki to równowartość 17% świadczenia uzyskanego w danym miesiącu minus 43,76 zł (czyli miesięczna kwota zmniejszająca podatek). Dodajmy, że jeżeli dochód emeryta, rencisty lub osoby uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (sumując świadczenia wypłacone od początku roku),  przekroczy kwotę 85.528 zł, wtedy od wartości przekroczenia, KRUS rozpocznie potrącenie zaliczki w wysokości 32% dochodu.
Natomiast w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego KRUS pobierze 9% świadczenia. Przy czym: 7,75% będzie pokrywane z zaliczki na podatek dochodowy, a pozostałe 1,25% z kwoty netto świadczenia. Warto też wiedzieć, że w przypadku świadczeń wypłacanych w niskich kwotach tj. do 260 zł miesięcznie, KRUS nie potrąci uprawnionym zaliczki na podatek dochodowy ani też składki na ubezpieczenie zdrowotne. 

Źródło: KRUS
Foto: Poxabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły