piątek, 16 kwietnia, 2021

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa Wizja Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Wizja z ocenami wpływu

– Chociaż szczegóły tego ważnego dokumentu zostaną ujawnione dopiero za 4 miesiące, to ja już teraz zdradzę że unijna wizja rozwoju zawierać będzie także wymóg dotyczący przygotowania analiz oddziaływania konkretnych inwestycji na rolnictwo – zdradza Komisarz Janusz Wojciechowski. – Dotyczyć to będzie planowania większych inwestycji takich jak: lotniska, autostrady, obwodnice, centra logistyczne i tym podobne. Zauważyłem bowiem, że temat ten pomija się w przypadku przygotowań do tego rodzaju inwestycji. Zwraca się uwagę na oceny oddziaływań na środowisko, a oddziaływanie na rolnictwo nie jest analizowane. Dlatego osobiście podjąłem inicjatywę w tym kierunku.

Rolnik zyska dokument

 Tego rodzaju planistyczne rozwiązanie ma być pomocne np. w przypadkach gdy rolnik prowadzi działalność nastawioną na wytwarzanie produktów rolno-spożywczych wysokiej jakości w zgodzie z unijnymi kryteriami ekologicznymi, a planowana autostrada czy obwodnica, z uwagi na możliwe zanieczyszczenia, czy też przerwanie naturalnych ciągów transportowych, negatywnie wpływać będzie na produkcję i pracę rolnika. Nie wiadomo jeszcze jaką rangę będą miały tego rodzaju analizy. Bez wątpienia jednak będzie to postęp w stosunku do stanu obecnego. Choćby dlatego, że poszkodowany czy zaniepokojony rolnik będzie mógł odwołać się do konkretnego dokumentu zawierającego potwierdzenie jego oceny. 

Dialogi Obywatelskie

Przypomnijmy, że czwartkowa wideokonferencja odbyła się w ramach Dialogów Obywatelskich organizowanych przez Komisję Europejską i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. 
 
Źródło: Komisja Europejska, KSS
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Produkcja i eksport na minimalnym poziomie. Ukraiński gigant na skraju opłacalności

Znana firma Avangardco od roku zmaga się z dramatyczną sytuacją. Przedsiębiorstwo w przeciągu roku zmniejszyła produkcję jaj aż o połowę. Siłą motoryczną kryzysu jest...

Pomoc dla grup producentów rolnych

Od wczoraj (15 kwietnia br.), Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie w ramach działania: Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego...

Składki ZUS – KRUS. Z krzywdą dla rolnika?

Dość często w polskich przepisach emerytalno-rentowych, szczególnie na styku KRUS – ZUS, zdarzają się niejasności, które mogą rolnikom mocno utrudnić życie. Jest tak np. w...

Śledź nas

21,741FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,400SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły