niedziela, 7 marca, 2021

ASF wywołał niepewność na rynkach. Niewielkie spadki cen w skupach

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Na krajowym rynku ceny tuczników w monitorowanych zakładach utrzymały się na poziomie sprzed tygodnia lub spadły o ok. 10 groszy w stosunku do minionego raportu. Na obniżki wpłynął afrykański pomór świń. ASF to nie jedyna obawa. Projekt ustawy o ochronie zwierząt uderza także w hodowców tuczników. Zapis daje prawo do dowolnego wchodzenia do budynków, gdzie przebywają zwierzęta wrażliwe na choroby przez osoby zewnętrzne nie posiadające żadnych uprawnień. Budzi to wyjątkowe obawy. Według KZP-PTCH ustawa była pisana pod dyktando organizacji prozwierzęcych. A jak wiemy organizacje te często utrudniają funkcjonowanie gospodarstw w których hodowane są zwierzęta. Ponadto istnieje obawa, że po inspekcji obrońców zwierząt, wirus ASF może rozprzestrzeniać się jeszcze szybciej na skutek braku kompetencji pracowników organizacji.

 Jak kształtował się rynek wieprzowiny w drugim tygodniu września?

W dniach 7–13.09.2020 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, podobnie jak w poprzednim tygodniu, kupowały żywiec wieprzowy przeciętnie po 4,84 zł/kg. Był to poziom cen o 2% niższy niż przed miesiącem oraz o 18% niższy niż przed rokiem. Na rynku unijnym, po utrzymującej się od początku sierpnia br. stabilizacji cen żywca wieprzowego, w drugim tygodniu września nastąpił niewielki ich spadek. Wynikał on z wykrycia ognisk ASF w Niemczech – największego unijnego producenta i eksportera wieprzowiny, co skutkowało spadkiem cen w tym kraju. W dniach 7–13.09.2020 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 149,83 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, o blisko 1% mniej niż w poprzednim notowaniu i niż przed miesiącem. Średnio w UE żywiec ten był o 18% tańszy niż przed rokiem. Największy tygodniowy spadek cen odnotowano w Niemczech (o 3%, do 147,90 EUR/100 kg), a największy wzrost – w Niderlandach (o 2,5%, do 133,76 EUR/100 kg). W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 142,45 EUR/100 kg i była o 5% niższa niż średnio w UE oraz o 4% niższa niż w Niemczech.

W drugim tygodniu września br. cena sprzedaży półtusz wieprzowych w zakładach mięsnych wyniosła średnio 7,02 zł/kg i była o 4 gr/kg wyższa niż tydzień wcześniej. Jednocześnie w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca i roku półtusze były tańsze odpowiednio o 2% i 18%.

Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )

źródło:Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).

CENA [zł/kg]
MAKROREGIONY13.09.202006.09.2020Tygodniowa zmiana ceny [%]
POLSKA4,844,840,02
REGION PÓŁNOCNY4,864,860,01
REGION ŚRODKOWO-WSCHODNI4,894,880,13
REGION POŁUDNIOWO-WSCHODNI4,854,820,55
REGION ZACHODNI4,794,81-0,34
źródło:Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.

źródło:Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 4 Średnie tygodniowe krajowe ceny prosiąt uzyskane w transakcjach targowiskowych.

źródło:Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Autor: Maria Chmal
Źródło: Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW / kzp-ptch.pl /Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

SerDog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały – pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog...

Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,720SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły