poniedziałek, 1 marca, 2021

ASF pod kontrolą? Minister zapewnia, że tak

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski jest zdania, że afrykański pomór świń w Polsce jest pod kontrolą i się zmniejsza. 

– Hodowcy w małych gospodarstwach, mimo obaw, drobiazgowo przestrzegają zasad bioasekuracji – wyjaśnia szef resortu rolnictwa.77 gmin w Polsce, w których był  notowany ASF, jest już od niego wolnych. Zgłosiliśmy to do Unii Europejskiej i zabiegamy w Brukseli o to, żeby uwolnić gminy i przywrócić tam hodowlę świń.

Minister Ardanowski stwierdził też, że od 10 października 2019 roku wirus nie jest praktycznie notowany w gospodarstwach rolnych.

 

Dwa niewyjaśnione wyjątki

ASF pojawiła się i to są dwa wyjątki, w dwóch potężnych zagranicznych gospodarstwach w Polsce – jednym w województwie lubuskim i drugim w województwie  wielkopolskim – podkreśla Minister Ardanowski. – Nie wiadomo, w jaki sposób choroba przeniosła się między gospodarstwami. Sprawdzamy to bardzo dokładnie i analizujemy. W małych gospodarstwach, o które się najbardziej obawialiśmy, okazuje się, że rolnicy przestrzegają zasad bioasekuracji i nie ma przypadków choroby. To jest coś niesamowitego, ale być może w miesiącach letnich takie przypadki znów się pojawią, tego wykluczyć nie można.

Problem z dzikami

Szef resortu rolnictwa dodał jednak, że jest duży problem z chorymi dzikami a rolnicy domagają się ich odstrzału. Na szczęście, zdaniem Ministra Ardanowskiego, zmniejsza się liczba tych myśliwych, którzy z różnych powodów nie chcą w nim uczestniczyć.
– Zachęcam, proszę, błagam o to, żeby tego odstrzału dokonywać, bo to ostatni moment, kiedy dziki widać, bo np. kukurydza jest niska. Ważne by egzekwować przepisy specustawy i dokonywać odstrzału – dodaje J.K. Ardanowski.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: PAP
Foto: Pixabay

Badania ASF – dobre wyniki skrócą obostrzenia

Pierwsze w 2020 r. ognisko ASF potwierdzone. Do utylizacji 24 tys. świń

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Co musi zrobić producent, aby otrzymać Chronione Oznaczenie Geograficzne?

Na sklepowych półkach coraz częściej możemy zauważyć produkty posiadające Chronione Oznaczenie Geograficzne. Prawdopodobnie dla większości z nas jest to kolejna naklejka, która sama w...

Mleko do skupu pierwszy raz od kilku miesięcy potaniało

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że podczas stycznia nowego roku 2021 cena oferowana w skupie za mleko spadła do poziomu 149,35 zł/hl, o...

Śledź nas

21,220FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły