poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie unijnych  dopłat wypłacanych przez Agencję.

Wypalanie niszczy glebę 

ARiMR przypomina, że wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Wręcz przeciwnie, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Jak zauważają specjaliści, po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat na to by powrócić do stanu sprzed wypalania.

Wypalanie ma też bardzo zły skutek dla całego lokalnego ekosystemu. Zniszczona zostaje warstwa życiodajnej i cennej próchnicy. Giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa też często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, Nierzadko życie tracą także ludzie. Jako przykład możliwej skali zniszczeń ARiMR przywołuje ubiegłoroczny pożar terenów Biebrzańskiego Parku Narodowego. 

Grzywna, areszt lub 10 lat

Zakaz wypalania traw ujęty został w Ustawie o ochronie przyrody i w Ustawie o lasach. Natomiast  Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość wynosić może od 5 tys. do 20 tys. zł. 
Mało tego, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo dojdzie do zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Ryzyko utraty dopłat

Oprócz wspomnianych sankcji za wypalanie grożą również dotkliwe kary, które nakładać może ARiMR. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane płatności o 3 proc. A w zależności od stopnia winy, może to być też kara w widełkach: od 1 proc. do 5 proc. 

Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla osób, które  świadomie wypalają grunty rolne. One to muszą liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie traw.

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,696FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły