czwartek, 21 stycznia, 2021

Amerykanie darzą zaufaniem rolników

-REKLAMA-

Sondaże przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że rolnicy stanowią grupę zaufania wśród Amerykanów. Nie tylko im ufają ale także cenią ich wkład w gospodarkę. Do ankiety zaproszono 2200 dorosłych osób, ponad połowa (58%) oceniła działania rolników pozytywnie a dziewięć na dziesięć osób zadeklarowała że ufa rolnikom (88%). Wyniki okazały się zaskoczeniem ponieważ wzrost zaufania był wyższy o 4% w porównaniu do podobnego sondażu z czerwca 2020, kiedy to pojawiły się ograniczenia logistyczne w transporcie żywności. Mimo perturbacji Amerykanie nie winili rolników, ponieważ wiedzieli, że są to sytuacje od nich niezależne.

Według opinii publicznej koszty ponoszone przez dostosowywanie procesów rolniczych do nowych warunków klimatycznych nie powinny leżeć tylko na barkach rolników. Amerykanie zgadzają się, że takie zmiany wymagają wsparcia od strony rządu. A jakie mają na to pomysły? 

  • 70% dorosłych twierdzi, że skuteczne byłyby zachęty rządowe dla rolników do przyjęcia dodatkowych zrównoważonych praktyk rolniczych. 
  • Ponad trzy czwarte dorosłych uważa, że ​​rząd powinien finansować badania naukowe (76%) 
  • 78 % twierdzi, że rząd powinien także ulepszać infrastrukturę, aby wspierać rolnictwo 
  • 62% twierdzi, że korporacje powinny rekompensować rolnikom dodatkowe koszty wdrażania praktyk środowiskowych, aby pomóc osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju.

Również rolnictwo zrównoważone nie umknęło uwadze. Cieszy się ono wyjątkowym zainteresowaniem,  84% mieszkańców uważa zrównoważone rolnictwo za ważny lub bardzo ważny trend.  Rolnicy w USA do tej chwili przeznaczyli 140 mln. akrów ziemi pod uprawy w specjalnych programach ochronnych, z dwoili produkcję energii odnawialnej i potroili ilość produkowanej żywności przez ostatnie 70 lat. 

 Brzmi jak sielanka. Tymczasem w Polsce rolnicy muszą walczyć o dobre imię niemal każdego dnia. Konflikt między “miastowymi” a mieszkańcami mniejszych miejscowości zajmujących się gospodarstwami rolnymi z każdym rokiem narasta. Przyczyną tego jest brak edukacji na temat podstawowej gałęzi gospodarki- rolnictwa. Kluczowe w kształtowaniu światopoglądu okazuje się nauczanie od najmłodszych lat, dzięki czemu każdy młody człowiek jak i ten dorosły miałby szansę poznać produkcję rolniczą od podstaw. Na razie daleko nam do wzajemnego szacunku, zrozumienia i wsparcia, jednak problemy związane z ograniczeniami w kanale HoReCa zwróciły uwagę na istotę lokalnej produkcji i wzbudziły empatię wśród nielicznego grona konsumentów dla gospodarzy, którzy dostarczają nam żywność przez cały rok. Przed nami jeszcze daleka droga aby polski rolnik stał się grupą zaufania wśród mieszkańców kraju nad Wisłą, niemniej jednak szansę z każdym dniem wzrastają.

Maria Chmal 
źródło:https://www.agdaily.com/news/poll-americans-unwavering-trust-farmers/

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Jakie nowości w odmianach ziemniaka?

19 stycznia 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka. Z uwagi na panujący stan pandemii w naszym kraju, posiedzenie to miało charakter...

Koszty i nieefektywne wsparcie

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w ramach konsultacji publicznych, ustosunkował się do propozycji zawartych w projekcie Narodowego Planu Strategicznego, który będzie...

Nadal wyjątkowo ciepło i jeszcze sucho [POGODA]

Podlasie, Mazury, Warmia, południe, wschód, północ, centrum Mazowsza, Lubelskie, Góry Świętokrzyskie, wschód Małopolski i zachód Podkarpacia- tutaj w nocy pojawią się przymrozki do -5/-2...

Śledź nas

20,668FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,140SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły