sobota, 6 marca, 2021

„Aktualne problemy w uprawie zbóż i rzepaku” na konferencji w Olsztynie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

29 listopada w Warmińsko – Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie odbyła się konferencja poświęcona „Aktualnym problemom w uprawie zbóż i rzepaku”. Podczas spotkania Małgorzata Gazda – kierownik działu doświadczalnego Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie omówiła zalecane do uprawy w województwie warmińsko – mazurskim odmiany zbóż i rzepaków .

Konferencja WMODR

Uproszczenia w uprawie, brak zmianowania i co dalej …

Mariusz Michalski dyrektor regionalny i specjalista ds. upraw z Innvigo podkreślał, że częściowo to my swoim działaniem doprowadziliśmy do zmian właściwości gleb i stworzyliśmy idealne warunki do bytowania chwastów jednoliściennych takich jak miotła zbożowa, czy wyczyniec polny. Poza tym mamy  dominację nowych chwastów, pojawiają się gatunki, z którymi kiedyś  w ogóle nie było problemu  np. stokłosy,  dziś jeden z najważniejszych chwastów.

Tak chętnie stosowane w uprawie  uproszczenia, rzeczywiście obniżają poniesione na uprawę nakłady i oszczędzają cenny czas.  Ale uproszczenia w uprawie to również, coraz więcej masy organicznej  nasion pozostających na wierzchu, a jeżeli są na wierzchu to szybciej i więcej ich kiełkuje.

Konferencja WMODR

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest ograniczony płodozmian, kiedyś płodozmian podstawowy to był burak cukrowy, jęczmień, pszenica, rzepak wybór mieliśmy dużo większy. Dziś mamy rzepak, pszenice, pszenice, rzepak.

Mamy do czynienia ze zjawiskiem kompensacji chwastów. Powodem jest stosowanie w gospodarstwach 2-3 krotnie w sezonie tych samych środków lub o tej samej substancji czynnej w zaniżonych dawkach i takie postępowanie generuje występowanie odporności jeżeli chodzi o herbicydy.

Konferencja WMODR

Coraz większy problem z wyczyńcem polnym

Specjalista ds. upraw z Innvigo zwrócił uwagę, że w Polsce mamy coraz większy problem z wyczyńcem polnym. Dlaczego? Dlatego, że nie traci on siły kiełkowania i może zalegać w glebie nawet do 10 lat, a jednocześnie każda roślina może wytworzyć do 400 nasion. W województwie warmińsko – mazurskim wyczyniec pojawił się już  w powiecie bartoszyckim i kętrzyńskim. Chwast niesamowicie trudny do zwalczania, chwast o którym warto pamiętać w całym płodozmianie. Jeżeli pojawi się w rzepaku musimy  natychmiast z nim walczyć, bo jak w rzepaku wyrzuci nasiona to skiełkują one później w pszenicy. Jesienne zwalczenie wyczyńca nie załatwi sprawy, bo około 20 % wschodów wyczyńca odbywa się wiosną. Wówczas walczymy preparatami działającymi nalistnie, są to kolejne zabiegi herbicydowe, a więc i kolejne koszty.

Wszyscy prelegenci  zgodnie powtarzali, że podstawa to chodzenie po polach i dokładne obserwacje.  |MKR

Konferencja WMODR

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Komu należą się dopłaty?

Jak bumerang powraca temat braku właściwego rozdziału unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Sprawą tą zajmują się krajowe organizacje rolnicze, a także rolnicze samorządy. I nic...

Innvigo wprowadza nowe produkty!

Firma Innvigo to producent środków ochrony roślin, który w swym portfolio ma 54 produkty, poczynając od herbicydów, poprzez fungicydy, insektycydy, regulatory wzrostu, i zaprawy...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,570SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły