poniedziałek, 1 marca, 2021

70 procentowe zaliczki dopłat bezpośrednich już od 16 października?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wczoraj do konsultacji społecznych przekazano projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w  sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2020 r.

Zgodnie z rządowym planem zaliczki te sięgnąć mają 70 procent wysokości płatności. Pieniądze mają trafiać do rolników już od 16 października br. Do rozdysponowania jest kwota w wysokości 2 miliardów 379 milionów euro.
Strona polska zamierza tym samym skorzystać z możliwego odstępstwa od standardowych unijnych przepisów i wypłacać w/w zaliczki od 16 października br  (podczas gdy normalnie zakłada się wypłaty przed 1 grudnia br.). Jednak z uwagi na tegoroczną sytuację wywołaną przez pandemię COVID-19 sytuacja zdaniem rządu jest wyjątkowa i uzasadnia zmiany.

Odstępstwa od kontroli

Przypomnijmy też, że 3 kwietnia 2020 r. Komisja Europejska udostępniła projekt rozporządzenia, który przewiduje możliwość zwiększenia dopuszczalnego poziomu zaliczek za 2020 r. z 50% do 70% w przypadku płatności bezpośrednich oraz z 75% do 85% w przypadku wsparcia w ramach PROW bez konieczności zakończenia kontroli na miejscu. Dotychczas zaliczki na płatności bezpośrednie mogły być wypłacone po uprzednim zakończeniu kontroli na miejscu. Komisja Europejska przygotowała rozwiązania mające na celu ograniczenie fizycznych kontroli na miejscu z wymaganych 5% do 3%  beneficjentów ubiegających się o płatności bezpośrednie i płatności obszarowe PROW. Ponadto, zaproponowano pewną elastyczność  w zakresie przeprowadzenia  terminów tych kontroli. Chodzi głównie o opóźnienie terminów ich przeprowadzania. To ważne, szczególnie dla działań obszarowych, dla których wczesny okres wiosenno-letni jest właściwym czasem do weryfikacji zobowiązań. Rezygnacja z realizacji kontroli w tym okresie ograniczyć ma kontakty międzyludzkie, co wpłynie na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Strona polska od samego początku wyrażała wolę skorzystania z tej możliwości. O sposobach i możliwościach udziału w konsultacjach będziemy informować na bieżąco.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW, Komisja Europejska
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły