piątek, 30 lipca, 2021

Podatek od deszczu. Ile może zapłacić przeciętne gospodarstwo domowe?

-REKLAMA-spot_img

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało projekt specustawy, której celem jest zapobieganie skutkom suszy i podtopieniom po gwałtownych ulewach. Przewiduje on m.in. ułatwienia w wywłaszczaniu i pozyskiwaniu gruntów pod inwestycje retencyjne oraz przyśpieszenie wydawania decyzji administracyjnych.

Rozszerzenie podatku od deszczu

Rozszerzeniu ulec ma też podatek od deszczu. Projekt nowej specustawy zakłada 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych należnością, a koszt na gospodarstwo domowe ma sięgać średnio 1350 zł rocznie. W ten sposób wpływy do Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie szacunkowo wzrosną z 6 mln zł do 135 mln zł.

Obecnie podatek dotyczy przede wszystkim właścicieli nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. metrów kwadratowych, zabudowanych minimum w 70 proc. Po zmianach podatek będą musieli płacić właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 600 m kw., jeśli są one w połowie zabudowane. Natomiast wysokość podatku, podobnie jak teraz, będzie uzależniona od tego czy i w jakim zakresie urządzenia i budowle na zabudowanym terenie pozwalają na retencjonowanie wody.

Nie mieszkania a hydrotechnika?

Planowane jest też wprowadzenie pierwszeństwa budowy obiektów ograniczających negatywne skutki suszy. Nawet w przypadku, gdy będzie to kolidować z budową mieszkań. Przepisy dopuszczą też nieodpłatne zajmowanie dróg publicznych czy linii kolejowych. W tych przypadkach, gdy  będzie to konieczne podczas inwestycji hydrotechnicznych.

Ułatwienia dla retencji

Wody Polskie będą mogły także zrealizować zakładane inwestycje. Planuje się również ułatwienia przy wykonywaniu  projektów retencyjnych w gminach czy na gruntach leśnych oraz inwestycji melioracyjnych m.in. w rolnictwie, a nawet przy budowie oczek wodnych czy też tzw. ogrodów deszczowych.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
531ObserwującyObserwuj
7,980SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły