Związki rolnicze w UE są coraz bardziej sfrustrowane w miarę kontynuacji negocjacji trójstronnych dotyczących WPR. Według organizacji porażka ta była przewidywalna z powodu słabości i słabego zrozumienia realiów rolnictwa w Europie przez komisarza ds. Rolnictwa.
Należy pilnie podjąć wspólne działania
W liście wysłanym do przewodniczącego UE Von der Leyena, Copa i Cogeca poprosiły, aby „Komisja była uczciwym pośrednikiem, aby ułatwić osiągnięcie porozumienia politycznego między współprawodawcami”. Europejscy negocjatorzy muszą pilnie zebrać siły i wziąć na siebie odpowiedzialność za osiągnięcie kompromisu, który zapewni zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe wyniki sektora rolnego. Organizacja zwróciła uwagę na ważną rolę rolnictwa w produkcji żywności, zwłaszcza w okresie pandemii. Bez konkretnego porozumienia łańcuch dostaw znowu może zostać zachwiany i tym razem nie przez COVID-19.
Rolnikom zależy na WPR i jej skuteczności
Obecna WPR nakłada duże wymagania środowiskowe na rolników i ich spółdzielnie. Rozszerzona warunkowość, zaproponowane ekoprogramy oraz środki środowiskowe i klimatyczne w filarze II będą wymagać od rolników dodatkowego, intensywniejszego wysiłku, który znacznie przewyższy starania rolników z innych części świata. Organizacja zaznaczyła, że to rolnicy są tymi, którzy pracują w terenie i jako pierwsi odczuwają skutki zmiany klimatu lub utraty różnorodności biologicznej dlatego od lat dążą do większej zrównoważoności oraz robią coraz więcej na rzecz środowiska i klimatu.
Reforma ta będzie poważnym wyzwaniem zarówno dla małych jak i dla dużych gospodarstw. W związku z powyższym COPA COGECA wzywa Radę, członków Parlamentu Europejskiego i Komisję do wypracowania porozumienia bowiem im szybciej zostanie osiągnięte porozumienie, tym szybciej będzie można skupić się na konkretnych działaniach w terenie.
źródło:copa-cogeca.eu
Zdj: pixabay.com