czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2024: Rząd chce uprościć proces wnioskowania. Skorzystają młodzi?

spot_img

Już niedługo, bo w połowie marca bieżącego roku polscy rolnicy będą mieli możliwość składania wniosków o dopłaty bezpośrednie na rok 2024. Rząd planuje wprowadzenie zmian w rozporządzeniu dotyczącym przyznawania wsparcia w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027. Celem projektu jest ułatwienie dostępu do dopłat, a także ograniczenie biurokracji, szczególnie dla młodych rolników.

Nowy projekt to mniej biurokracji, szczególnie dla młodych rolników

Projekt zakłada wprowadzenie ułatwień w obszarze płatności dla młodych rolników, dopłat do zwierząt oraz płatności redystrybucyjnej. Rząd dąży do uproszczenia procesu wnioskowania, eliminując zbędne obciążenia administracyjne, takie jak konieczność dostarczania załączników.

W roku 2023, ponad 63 tysiące beneficjentów składało wnioski o płatność dla młodych rolników. Wielu z nich zauważyło, że cały proces ubiegania się o wsparcie jest uciążliwie związany z nadmierną biurokracją. W odpowiedzi na te obserwacje, ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt mający na celu zredukowanie liczby dokumentów, które muszą być dostarczone przez początkujących przedstawicieli wsi.

Dopłaty bezpośrednie 2024 – co ma się zmienić?

Zaproponowane zmiany zakładają, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie mogła weryfikować podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników na podstawie dostępnych informacji i baz danych, włączając numer PESEL i dane z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Procedura ta obejmować będzie rolników i domowników rolników, którzy składają wnioski o płatność dla młodych rolników.

Nowelizacja zakłada także określenie przez ARiMR daty rozpoczęcia działalności rolniczej w przypadku małżonków wspólnie prowadzących gospodarstwo i ubiegających się o wsparcie, posiadających nadany PESEL.

Nowe zasady dopłat bezpośrednich od 15 marca

Według projektu, rekomendowane rozwiązania mają obowiązywać od 15 marca 2024 roku, czyli od pierwszego dnia możliwości składania wniosków o dopłaty bezpośrednie na ten rok. Obecnie dokument jest na etapie opiniowania. Celem rozporządzenia jest redukcja wymaganych informacji od rolnika, koniecznych do weryfikacji. W przypadku płatności dla młodego rolnika kluczowe będzie ubezpieczenie rolnika i jego małżonka, a także posiadane numery PESEL.

źródło: poranny.pl; sejm.gov.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x