Aby zrozumieć co dzieje się z pogodą na świecie musimy wrócić do szkoły i przypomnieć sobie kilka zależności. Jedną z nich jest pojęcie pary wodnej, parowania i temperatury. Im wyższa temperatura tym więcej wilgoci pomieści się w powietrzu. Im wyższa temperatura powietrza tym większe mamy parowanie z rzek, powierzchni ziemi – nie bez powodu mokre pranie wieszamy na grzejnikach bo tam szybciej wyschnie z powodu wyższej temperatury powietrza. Woda która następnie wyparuje z gleby, zbiorników wodnych trafia do atmosfery i krąży wraz z ruchami powietrza wokół Ziemi. Następnie na styku mas powietrza bądź w wyniku intensywnego parowania zbiorników wodnych powstają niże i fronty, gdzie woda z powrotem spada na Ziemię w postaci deszczu i śniegu. Jednak pamiętajmy, że tej wody jest więcej niż kiedyś w atmosferze zatem i opady są gwałtowniejsze, silniejsze zarówno w skali minutowej podczas burz latem jak i wielogodzinnej w postaci opadów ciągłych.
W tym roku poraz pierwszy na świecie temperatura powietrza jest wyższa od tej z ubiegłego wieku o ponad 1,5 stopnia Celsjusza. To temperatura jest przyczyną kataklizmów w postaci coraz większych susz przerywanych powodziami na całym świecie w tym w Europie i w Polsce.
W tym roku w związku z nowym rekordem temperatury na świecie notujemy wzmożoną ilość suszy z któych przechodzimy do powodzi. Praktycznie w każdym kraju na świecie odnotowano przynajmniej jeden kataklizm pogodowy a w większości mieliśmy do czynienia zarówno z powodziami jak i suszami. Największe spustoszenia odnotowano w krajach Afryki północnej- od Sudanu po Libię, Algierię, Maroko, Mali, Nigerię i wiele innych a także w Stanach Zjednoczonych oraz w Hiszpanii i Chinach. W 2023 roku największe powodzie od półwiecza nawiedziły kraje Skandynawskie. w tym roku dla odmiany pogoda była wyjątkowo stabilna patrząc na to co sie działo na świecie.
Po raz pierwszy od kilku czy nawet kilkunastu lat ilość ofiar w wyniku powodzi na świecie przekroczyła kilkanaście tysięcy. W najbliższych kilku miesiącach kataklizmy pogodowe w związku z nastaniem lata nasilą się w Australii, południowej Afryce oraz w Ameryce Południowej. W związku z ciepłym Morzem Śródziemnym liczne powodzie dotkną kraje południowej Europy, północnej Afryki, Bliskiego Wschodu oraz południa Stanów Zjednoczonych. Gwałtowne opady śniegu prowadzące do paraliżu również zdarzają się coraz częściej i zagrożą Japonii, Mongolii, Chinom, Rosji, Skandynawii, krajom Alpejskim oraz w Kanadzie i północy Stanów Zjednoczonych.
Skąd te brednie bierzesz? Chyba że dobrze płacą więc piszesz co chcą żebyś napisał.
Piszę czystą prawdę. Wszystko co jest napisane się wydarzyło w tym roku.