niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Złe informacje dla hodowców trzody

spot_img

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym ognisku ASF w kraju a podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet – PIB Puławy. To 13 przypadek w Polsce w bieżącym roku. Nowe ognisko zostało potwierdzone w gospodarstwie w woj. zachodniopomorskim. 

13 ognisko ASF w woj. zachodniopomorskim

Kolejne w tym roku ognisko ASF zostało potwierdzone w niedużym gospodarstwie, które według Głównego Inspektoratu Weterynarii liczyło 58 świń (37 tuczników, 15 loch, 6 knurów). Mieści się ono w gminie Chojna w powiecie gryfińskim. Ognisko wybuchło w strefie czerwonej będącej obszarem o największych obostrzeniach, niestety na nieszczęście rolników – tuż przy granicy strefy. Skutkuje to tym, że kolejne tereny będą musiały zostać włączone do strefy.  

ASF zabrał ponad 3 tys. świń 

To drugie już ognisko w województwie zachodniopomorskim. Największa żniwa wirus zbiera w zagłębiu trzody chlewnej, czyli w Wielkopolsce (7 przypadków). Przypadki potwierdzono również w województwach dolnośląskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i wspomnianym wyżej zachodniopomorskim.

 W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.  Do tej pory zutylizowano 3057 świń. Sezon ASF dopiero się rozpoczął, a sytuacja na rynku jest coraz bardziej dramatyczna o czym pisaliśmy TUTAJ. Niestety polska hodowla trzody chlewnej zaczyna zanikać.

źródło:GIW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x