Przedłużenie umowy zbożowej stało się faktem, a porty Wielkiej Odessy wznowiły pracę. W konsekwencji notowania unijnych zbóż zaliczyły w poniedziałek nowe minima, niwelując z nawiązką ubiegłotygodniowe wybicie. Nowe informacje pokazują rozbieżności w interpretacji tego co się stało podczas negocjacji Rosji z ONZ i Turcją.
18 marca wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował o przedłużeniu„porozumienia zbożowego” o kolejne 120 dni. Z kolei Federacja Rosyjska stwierdziła, że przedłużenie umowy jest możliwe tylko o 60 dni. ONZ potwierdziła przedłużenie umowy, ale nie określiła uzgodnionego terminu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej poinformowało o przedłużeniu funkcjonowania „korytarza zbożowego” o 60 dni zamiast 120 dni i przedstawiło szereg warunków jego przedłużenia po połowie mają, donosi Ukrinform, powołując się na kanał TG rosyjskiej agencji.
Jednocześnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej dodało, że ma wymagania dotyczące dalszego funkcjonowania „korytarza zbożowego” „w kontekście realizacji Memorandum Rosja-ONZ”.
Wśród takich wymagań są: podłączenie Rosselkhozbanku do SWIFT; przywrócenie dostaw maszyn rolniczych i ich serwis; zniesienie ograniczeń dotyczących ubezpieczenia i dostępu do portów; wznowienie eksploatacji rurociągu amoniakalnego „Togliatti-Odessa”, zniesienie sankcji nałożonych na rosyjskie firmy w zakresie produkcji i transportu produktów rolnych i nawozów.
W związku z tym Federacja Rosyjska grozi, że „bez postępów w spełnianiu określonych wymagań, które nie są nowe i powinny zostać rozwiązane w ramach memorandum Rosja-ONZ, nasz udział w Inicjatywie Czarnomorskiej zostanie zawieszony”.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Rosja to zrobi dostarczyć zboże do krajów afrykańskich za darmo, jeśli umowa zbożowa nie zostanie przedłużona w maju.
Umowa zbożowa została zawarta w Stambule 22 lipca 2022 r. z udziałem ONZ, Ukrainy, Turcji i Rosji. Pierwszy statek z ukraińską żywnością wypłynął z portu w Odessie 1 sierpnia. W dniu 17 listopada 2022 roku umowa została przedłużona o kolejne 120 dni, do 18 marca 2023 roku.
Według ONZ podczas funkcjonowania korytarza zbożowego Ukraina wyeksportowała 25 mln ton produktów rolnych, których największymi odbiorcami były Chiny, Hiszpania i Turcja.
Paryż – Notowania najbliższej serii kukurydzy i pszenicy (zamknięcie z 20.03.2023)
Źródło: Agroperspectywa