piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Za nami wzrostowy tydzień na giełdowym rynku zbóż

spot_img

Tydzień kończący się 09.09.2022 był okresem silnych wzrostów kontraktów na zboża po obu stronach Atlantyku. Pszenica i kukurydza mocno drożały w drugiej połowie tygodnia pod wpływem obaw o trwałość umowy zapewniającej eksport ukraińskich zbóż z portów Morza Czarnego.

Przemawiając na forum gospodarczym we Władywostoku 7-go września, Putin zasugerował, że może porozmawiać z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem o rewizji umowy. Jego zdaniem zbyt wiele zbóż płynie z Ukrainy do Europy, zamiast do biednych krajów afrykańskich. Rosja nie przyjmuje do wiadomości, że większość dostaw do Europy to realizacja wcześniejszych kontraktów. Groźba zerwania umowy o „korytarzach zbożowych”, mocno podniosła wyceny kontraktów futures na zboża w minioną środę i piątek.

Zboża drożały również w oczekiwaniu na poniedziałkową (12.09.2022) aktualizację miesięcznych prognoz USDA. Rynek oczekuje dużej rewizji w dół plonowania amerykańskiej kukurydzy, a w konsekwencji oczekiwanych zbiorów. Z drugiej strony USDA powinna podnieść produkcję pszenicy w Rosji oraz przyszłe zbiory soi w Brazylii (w porównaniu do sierpniowych prognoz).

Ubiegłotygodniowe odbicie wywindowało ceny pszenicy i kukurydzy w Chicago na odpowiednio 2 i 3 miesięczne maksima. Unijny kontrakt na pszenicę z dostawą w grudniu (termin wrześniowy kończy obrót w poniedziałek 12-go września) zamknął tydzień ceną 337,75 eur/t – najwyżej od 12-go lipca, a kukurydza (328 eur/t) była najdroższa od połowy sierpnia.

Notowania unijnego rzepaku wróciły poniżej poziomu 600 eur/t, tracąc w całym tygodniu 15 euro (-2,5%). Dla porównania kanadyjski rzepak potaniał w tym czasie 5,6%, a soja 1,4%. Rynek nasion oleistych pozostaje pod presją oczekiwań rekordowych w tym sezonie zbiorów rzepaku i soi oraz pod wpływem słabnących notowań ropy.

Na rynku akcji i surowców (wyjątek gaz) ciągle obecna jest presja wynikająca z ryzyka globalnej recesji i perspektywy dalszych podwyżek stóp procentowych. Odrodzenie się Covid-19 w Chinach i powrót ograniczeń zdrowotnych również potęgują obawy przed spadkiem globalnego popytu.

Okresowe zamiany notowań kontraktów futures:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 09.09.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: CBoT, Euronext-Paryż, USDA, KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x