niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Za nami wzrostowy tydzień dla unijnych zbóż i rzepaku

spot_img

Rozpoczęcie ofensywy rosyjskiej na wschodzie i południu Ukrainy zaniepokoiło w piątek (10.02.2023) inwestorów na rynkach akcji i towarów. Ewentualne ograniczenie lub zatrzymanie eksportu z Morza Czarnego mogłoby przekierować popyt na zboża do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. W konsekwencji mocno drożały tego dnia unijne i amerykańskie kontrakty na zboża, zwłaszcza amerykańska pszenica (+3,8%). Tradycyjnie już w sytuacji kryzysowej na wartości zyskiwał dolar, co dodatkowo wspierało wyceny kontraktów w Paryżu (tańsze euro wspomaga eksport z UE).

Po ubiegłotygodniowym odbiciu notowania paryskiej kukurydzy, a pszenicy po obu stronach Atlantyku wróciły na poziomy z początku stycznia tego roku.

Warto zauważyć, że wzrosty na giełdzie w Paryżu zaczęły się już na początku minionego tygodnia, a powodem było odwrócenie trendu na eurodolarze. Europejska waluta straciła w skali tygodnia ponad 1% do dolara, co automatycznie otworzyło drogę do wyższych notowań kontraktów wycenianych w tej walucie.

Wzrosty notowań na giełdzie w Paryżu i silne osłabienie złotego powinny stymulować wzrost cen za zboża z dostawą do krajowych portów.

Giełda w Paryżu:

Marcowy kontrakt na pszenicę zyskał 12,5 euro (4,4%) w tygodniu kończącym się 10-go lutego. Na zamknięciu piątkowej sesji pszenica wyceniana była na 297,0 eur/t, czyli o blisko 20 euro powyżej 10-miesięcznego dołka z 23-go stycznia. Do poziomów z zamknięcia grudnia 2022 roku brakuje jeszcze pszenicy kilkanaście euro.

Kukurydza z dostawą w marcu podrożała o 13,75 euro na giełdzie w Paryżu w skali tygodnia, do 291,75 eur/t – 20 euro powyżej styczniowego dołka. Do poziomów z końca minionego roku brakuje już tylko kilka euro.

Seria rzepaku z dostawą w maju podrożała o skromne 5 euro (1% w skali tygodnia) do 550,5 eur/t. Jest to poziom o ok. 25 euro wyższy od minimów ze stycznia, ale 20% poniżej  ubiegłego roku.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii futures:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 10.02.2023):
Giełda w Paryżu:


Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x