W skali tygodnia kończącego się 24-go lutego pszenica potaniała o 15,25 euro (-5,2%) do 279,75 eur/t – poziom równy rocznym minimom ze stycznia. Kukurydza straciła na wartości 6,5 euro (-2,2%) do 288,5 eur/t (w obu przypadkach dotyczy serii najbliższej kontraktu). Rzepak potaniał w minionym tygodniu o 4% (-22,5 eur/t) do 542 eur/t.
Nowa ofensywa Rosjan na zachodzie Ukrainy, zaczęła się 10-go lutego, tylko na kilka dni wybiła w górę notowania giełdowe zbóż. Pod wpływem eskalacji konfliktu unijna kukurydza i pszenica dotarły do poziomu 300 euro za tonę w połowie miesiąca. Kluczowy poziom okazał się zbyt silnym oporem na wykresach i notowania zaczęły szybko się cofać. W międzyczasie doszło jednak do przeszacowania wycen pszenicy i kukurydzy na korzyść kukurydzy.
W czasie ostatniej korekty wzrostowej uczestnicy rynku zwiększyli premię za ryzyko w cenach futures kukurydzy z powodu zagrożeń ukraińskiego eksportu, ponieważ Ukraina jest głównym dostawcą taniej kukurydzy na unijny rynek (UE jest dużym importerem kukurydzy).
Wyceny pszenicy maleją szybciej w II połowie lutego, ponieważ na światowym rynku jest teraz nadpodaż tego zboża. Duże zapasy posiada Australia, po niedawno zakończonych rekordowych zbiorach. Jednak o niskich poziomach cen decyduje Rosja, która również odnotowała rekordowe zbiory pszenicy w 2022 roku. Kraj ten jest największym eksporterem pszenicy i jest zdeterminowany w sprzedaży dużych zapasów zboża po cenach niższych od konkurencji.
Dowodem na to był ubiegłotygodniowy – wygrany przetarg (4 z rzędu) organizowany przez Egipt. W środę (22.02.2023) państwowa agencja Egiptu ds. zakupu żywności (GASC) zakupiła 240 tys. ton pszenicy pochodzącej z Federacji Rosyjskiej. Cena zakupionego ziarna sięgnęła 317,5 usd za tonę z frachtem (5 ust mniej niż na wcześniejszym przetargu). Oferty sprzedaży rumuńskiej pszenicy były o 4 usd/t wyższe, a francuskiej 24 USD/t. Warto przypomnieć, że Egipt jest największym importerem pszenicy na świecie.
Ubiegłotygodniowe orędzie Putina uspokoiło rynek, ponieważ prezydent Rosji potwierdził dużą wagę przykładaną do eksportu krajowych zbóż, a ten ułatwiony jest dzięki „Umowie zbożowej”. Równolegle Ukraina wystąpiła do ONZ i Turcji z inicjatywą przedłużenia „Umowy Zbożowej” o rok i rozszerzenie jej o port w Mikołajewie. Intensywne negocjacje z Rosją trwają, ponieważ dotychczasowa umowa wygasa 18-go marca.
W ubiegłym tygodniu KE zrewidowała o 2 mln ton w dół do 32 mln ton prognoz eksportu pszenicy z UE w tym sezonie. Wielkość eksportu jęczmienia przycięto o 0,5 mln ton do 9 mln ton. Oczekiwany import kukurydzy pozostawiono na rekordowym poziomie 23 mln ton.
W ostatnim czasie nasiliła się również zewnętrzna presja spadkowa na rynkach towarowych. Napływające dane z USA i EU pokazują, że inflacja spada wolniej od oczekiwań, a to skutkować będzie wydłużeniem cyklu podwyżek stóp procentowych. Wysokie stopy procentowe zwiększają atrakcyjność rynku obligacji dla inwestorów finansowych względem pozostałych możliwości inwestowania.
Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste (zamknięcie z 24.02.2023):
RZUT OKA NA WYKRESY
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Źródło cen: CBoT, Eronext-Paryż