wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Za nami neutralny tydzień dla unijnych zbóż, ale spadkowy dla rzepaku

spot_img

W czerwcu wyceny obu unijnych zbóż poruszają się w szerokim trendzie bocznym po kilkunastoprocentowej przecenie jak miała miejsce w II połowie maja. Unijne kontrakty na tegoroczną pszenicę i kukurydzę mocno drożały od momentu inwazji Rosji na Ukrainę, by osiągnąć swoje historyczne maksima serii (terminów dostawy) w połowie maja. Przeceny przyszły z chwilą gdy ONZ, przy współpracy z Turcją, rozpoczęła negocjacje w sprawie uwolnienia eksportu z Ukrainy drogą morską. Do spadków zachęcały powtarzane przez Rosję deklaracje zapewnienia bezpieczeństwa statkom handlowym przewożącym ukraińskie zboża po Morzu Czarnym.

W minionym (10-17.06.2022) tygodniu rynki zbóż pozostawały pod wpływem skrajnie różnych czynników. Z jednej strony zagrożenia pogodowe oddziaływały prowzrostowo na ceny zbóż po obu stronach Atlantyku. Mowa tu o ekstremalnych temperaturach w pasie kukurydzy w USA i fali gorącej pogody w Europie Zachodniej. Z drugiej strony wzrosty cen surowców, w tym zbóż i oleistych ograniczane są przez obawy o nadchodzącą recesję gospodarczą, która powinna ograniczyć popyt na popyt. Dodatkowo, rosnące stopy procentowe zachęcają kapitał spekulacyjny do przenoszenia się z ryzykownych rynków (akcji i towarów) na bezpieczny rynek obligacji.

Giełda w Paryżu

Kukurydza – kontrakt z dostawą w listopadzie 2022 podrożał od początku wojny z poziomu 240 eur/t do 380 eur/t – szczyt z 17-maja. Korekta spadkowa z II połowy maja sprowadziła ceny tegorocznej kukurydzy do przedziału 320-340 eur/t, gdzie notowania pozostają od początku czerwca. W ostatnim tygodniu kontrakt odrobił skromne 3.5 euro do 337 eur/t.

Pszenica (seria na wrzesień 2022) – zamknęła tydzień ceną 391,5 eur/t, czyli skromne 0,25 eur/t poniżej zamknięcia poprzedzającego tygodnia. Pszenica porusza się w czerwcu w szerokim trendzie bocznym od 380 do blisko 400 eur/t (ceny zamknięcia). Podobnie jak kukurydza kontrakt na pszenicę zaliczył w drugiej połowie maja kilkunastoprocentowy spadek (-60 euro/t) z maksimów serii ok. 440 eur/t. Zboże to jest nadal o 106 euro (37%) droższe niż przed inwazją Rosji na Ukrainę, a w skali roku pszenica zyskuje 91%. Przypomnieć należy, że 16-maja, bezpośrednio po wprowadzeniu zakazu eksportu pszenicy przez Indie, kontrakt ustanowił swój historyczny szczyt ceny zamknięcia dowolnej serii futures – na poziomie 438,25 eur/t.

Rzepak (dostawa w sierpniu 2022) – w tym miesiącu unijny kontrakt na rzepak pozostaje w trendzie spadkowym. Jeszcze 16-maja wycena nasion wróciła w okolice 880 eur/t (blisko historycznych maksimów serii zaliczonych w kwietniu), by w kolejnych czterech tygodniach spaść o 110 euro/t (-13%) do 766,75 eur/t (18.06.2022). Obecny poziom cen nasion jest nadal o 60% wyższy niż rok temu.  Notowania rzepaku mocno spadły śladem przecen na rynku olejów roślinnych po decyzji Indonezji (największy producent i eksporter oleju palmowego na świecie) o przywróceniu, a następnie wprowadzeniu działań stymulujących eksport.

Okresowe zmiany notowań:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 17.06.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x