czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Za nami burzliwy tydzień na giełdowym rynku, ale tylko rzepak mocno podrożał

spot_img

Tydzień (31.10-04.11.2022) zaczął się skokowym wybiciem notowań giełdowych zbóż i rzepaku po tym jak Rosja zawiesiła swój udział w umowie zbożowej. W poniedziałek i wtorek wyceny kontraktów, zwłaszcza pszenicy, rosły po kilka procent w obawie o zaprzestanie funkcjonowania bezpiecznych korytarzy zbożowych, które pozwoliły na wyeksportowania 10 mln ton ukraińskich zbóż i innych towarów rolnych. Już w środę Moskwa zmieniła zdanie, a kontrakty na zboża zaczęły gwałtownie tanieć, oddając premię za ryzyko zawartą w cenach. W konsekwencji notowania zbóż zniwelowały w środę i czwartek większość wybicia z początku tygodnia.

Unijne kontrakty na zboża i rzepak drożały w ubiegłym tygodniu

W końcówce tygodnia to zagrożenia pogodowe i słabnący dolar wspierały wzrosty w Chicago

Kurs eurodolara wzrósł w piątek aż o 2,2% otwierając drogę do zwyżek na szerokim rynku surowców (wyceniane są w dolarach amerykańskich). Jednocześnie unijne zboża traciły w piątek za sprawą skokowego umocnienia euro (mniej konkurencyjny eksport). W rozliczeniu tygodniowym unijna pszenica utrzymała 0,5% wzrost (+1,75 eur/t), kończąc tydzień ceną 339,25 eur/t.

Kukurydza z dostawą w listopadzie (kończy obrót 7-go listopada) podlegała olbrzymim wahaniom w ostatnich dniach obrotu serią, stąd jej wyceny są mało wiarygodne. Wycena serii marcowej (2023) kukurydzy wzrosła w skali tygodnia o symboliczne 0,25 euro do 333,5 eur/t.

Rzepak zyskał blisko 30 euro w minionym tygodniu (4,2%) do 664,75 eur/t.

Na początku minionego tygodnia po ogłoszeniu przez Rosję wycofania się z umowy zbożowej lutowe kontrakty terminowe na rzepak na giełdzie paryskiej wzrosły o 5% do 671 eur/t (najwyżej od sierpnia 2022), ale po wznowieniu działalności korytarza zbożowego spadły o niecałe 2% do 658,75 eur/t. Wydaje się, że reakcja rzepaku na zawirowania w sprawie korytarzy zbożowych była przesadzona w sytuacji, gdy Ukraina wyeksportowała już 80% planowanej na ten sezon ilości nasion. Od początku sezonu 2022/23 wyeksportowano z Ukrainy 2,3 mln ton nasion z czego blisko 90% trafiło do UE. W końcówce tygodnia rzepak drożał w Paryżu naśladując zachowanie olejów roślinnych i ropy

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste – zamknięcie z 04.11.2022:

RZUT OKA WYKRESY (zamknięcie z 04.11.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x