Co znajdziesz w artykule?
Za nami XI Wojewódzki Konkurs Orki, który odbył się 8 września w Podgórzynie k. Żnina w woj. kujawsko-pomorskim. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Kujawsko-Pomorską Izbę rolniczą i firmę Inter Vax. Sprawdź relację z tego wydarzenia!
Konkursy orki mają swoją długoletnią tradycję. Do takich też należy wydarzenie, które odbywa się co roku w Podgórzynie. W XI Wojewódzkim Konkursie Orki udział brało 19 zawodników. Po jednym reprezentancie z każdego powiatu woj. Kujawsko-pomorskiego.
Cztery dobrze wykonane przejazdy
Zadanie jakie było przygotowane przez organizatora to wykonanie 4 przejazdów pługiem obracalnym. Był to model Ibis XMS z firmy Unia zagregatowany z ciągnikiem Zetor Forterra 140 HSX. Komisja konkursowa w składzie prof. Lech Gałęzewski, Piotr Wasilewski i Mariusz Piekarczyk oceniała pięć parametrów i za każdy z parametrów można uzyskać maksymalnie 20 punktów.
Pierwszy oceniany parametr to rozpoczęcie i zakończenie orki. Jest to mierzone od wyoranej bruzdy wytyczającej pole do zaorania. Pług powinien być zagłębiany pierwszym korpusem stojącym na progu linii stanowiącej granicę działki i wyciągany z bruzdy, gdy ostatni korpus będzie mijał linię na drugim końcu działki. Idealny wymiar od tych linii to 270 cm.
Kolejny oceniany parametr to głębokość orki, która powinna być ustawiona na 25 cm. Pomiar ten jest dokonywany za pomocą bruzdomierza po ostatnim przejeździe pługa. Jest on wykonywany w kilku punktach. Kolejne oceniane parametry to prostolinijność wykonania orki i jej wygląd.
Tu brane pod uwagę jest prawidłowe odłożenie skib i przykrycie resztek pożniwnych oraz porośliska, a pole musi być równe jak stół. Ostatnim ocenianym parametrem był czas wykonania orki. Maksymalnie można było zdobyć 100 punktów w konkursie orki.
Czas na prawidłowe ustawienia
Zanim uczestnicy wykonali orkę konkursową mieli 15 minut czasu na prawidłowe wyregulowanie pługa. Głębokość orki musiała być ustawiona na 25 cm. Oprócz tego trzeba było dobrze wyregulować pług na łączniku centralnym oraz prawidłowo ustawić szerokość pierwszej skiby. Te trzy parametry były po każdej orce konkursowe rozregulowane przez osoby zajmujące się obsługą.
Warunki do wykonania orki były trudne a im trudniejsze one są tym łatwiej komisji konkursowej ocenić umiejętności każdego zawodnika. Cały konkurs orki przebiegł sprawnie i szybko.
Komisja konkursowa przyznała zawodnikom od 64 do 92 punktów. Różnice w poziomie wykonania orki były dosyć spore. Im trudniejsze warunki, a takie towarzyszyły uczestnikom w tym roku tym dobitnej komisja konkursowa mogła sprawdzić i ocenić umiejętności uczestników. Największym problemem w tym roku sprawiło uczestnikom utrzymanie prawidłowej głębokości orki na długości całego przejazdu, co odzwierciedliły oceny tego parametru orki.
XI Wojewódzki Konkurs Orki –lista nagrodzonych
Miejsce 19 zajął Bartosz Augustyn z powiatu Lipnowskiego. Na 18 uplasował się Stanisław Bednak z powiatu Bydgoskiego. Na 17 był Dariusz Pieczywek z powiatu Sępoleńskiego. Z kolei 16 miejsce przypadło dla Miłosza Augustyna z powiatu Wąbrzeskiego.
15 na liście nagrodzonych stanął Mateusz Sass z powiatu Tucholskiego. 14 miejsce przypadło dla Łukasza Pruś reprezentującego powiat Inowrocław. 13 miejsce zajął Kacper Pomianowski z powiatu Aleksandrowskiego. 12 lokata na liście przypadła dla Filipa Śliwińskiego z powiatu Chełmińskiego. 11 miejsce przypadło dla Przemysława Deki (powiat Świecki).
Pierwszą dziesiątkę otwiera Łukaszewski Leszek (powiat Radziejów). 9 miejsce zajął Mateusz Zabroń z powiatu Grudziądzkiego. Na 8 miejscu uplasował się Miłosz Słodowski z powiatu Rypińskiego. 7 miejsce zajął Michał Madej z powiatu Toruńskiego. 6 na liście znalazł się Jan Leppert z powiatu Nakielskiego. 5 miejsce przypadło dla Tomasza Rychlewskiego z powiatu Żnin. 4 lokata dla Rafała Nowaka reprezentującego powiat Mogilno.
Na 3 miejscu z liczbę 84 punktów znalazł się Arkadiusz Żuchowski z powiatu Golub-Dobrzyń. 2 miejsce z liczbą 90 punktów zajął Piotr Nieznański z powiatu Włocławek.
Kto zajął pierwsze miejsce?
Zwycięzcą XI Wojewódzkiego Konkursu Orki z liczbą 92 punktów znalazł się Edward Skwiot z powiatu Brodnickiego.
Co wpłynęło na zajęcie pierwszego miejsca?
– Trzeba było przyjechać na konkurs, a przed nim trochę potrenować orką w gospodarstwie. Żeby wygrać trzeba było prawidłowo ustawić pług pod wymagania określone w regulaminie orki. Sprawdzało się to do ustawienia głębokości na 25 cm. Oprócz tego należało dobrze wyregulować pług łącznikiem centralnym oraz prawidłowo ustawić szerokość pierwszej skiby – mówi Edward Skwiot.
Prowadzi on 70 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Bobrowo, które specjalizuje się w produkcji bydła opasowego. Na części areału wykonywana jest orka z wykorzystaniem 4-skibowego pługa obracalnego firmy Överum, a na reszcie prowadzona jest uprawa uproszczona z wykorzystaniem 3-belkowego agregatu bezorkowego z firmy Grano-System.