Chociaż średnia cen na niemieckiej giełdzie nie uległa zmianie to zauważono zwiększone zainteresowanie zakupem żywca. W Polsce natomiast nie widać zmian, jedyne symboliczne ruchy.
„Obecnie najlepsi odbiorcy płacą około 6,75 zł za kg w klasie E. Na pewno znajdą się tacy, którzy ze względu na ilość i indywidualne rozmowy mogą osiągnąć więcej.” – informuje Bartosz Czarniak z Pomorsko- Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej
Zmiany dotyczyły także duńskiej giełdy. Pierwszy raz od miesiąca duńskie tuczniki w przedziale wagowym WBC 72-96,9 kg zanotowały wzrost cen. Kilogram kosztował 10.80 DKK, o 2,8% więcej niż w minionym tygodniu. Nieuniknione, że w nadchodzących dniach ceny tuczników pójdą do góry, szczególnie z uwagi na zbliżający się sezon grillowy.
Polska
Miniony tydzień charakteryzował się ku zaskoczeniu wzrostem cen za żywiec wieprzowy. W dniach 05-11.04.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 5,29 zł/kg, wobec 5,36 zł/kg w poprzednim tygodniu. Żywiec ten był o 5,4% droższy niż przed miesiącem, ale o 14,3% tańszy niż przed rokiem. W rozpatrywanym tygodniucena sprzedaży półtusz wieprzowych uległa zmianie i wynosiła 7,86 zł/kg, o 2,3% mniej w odniesieniu do ostatniego notowania. Cena półtusz była o 13,8% niższa niż przed rokiem.
UE
W dniach 05.04-11.04.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 157,30 EUR/100 kg (+0,3 %) masy poubojowej schłodzonej.
W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 151,74 EUR/100 kg względem 149,93 EUR/100 kg z ubiegłego tygodnia.
Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )
Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).
Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.
Tab. 4 Ceny sprzedaży półtusz wieprzowych – na rynek wspólnotowy:
źródło: Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kzp-ptch.pl
Foto: pixabay.com