czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Wzrasta zainteresowanie importem pszenicy i kukurydzy z krajów sąsiednich, zwłaszcza z Niemiec [CENY W SKUPACH 2024]

spot_img

Niska dostępność ziarna na rodzimym rynku stają się coraz bardziej palącym problemem dla przemysłu przetwórczego w Polsce. Wzrasta zainteresowanie importem pszenicy i kukurydzy z krajów sąsiednich, zwłaszcza z Niemiec

Minimalna liczba ofert sprzedaży ziarna

Najbardziej krytyczna sytuacja dotyczy dostępności kukurydzy oraz pszenicy paszowej, które są obecnie najbardziej deficytowe na rynku, notując minimalną liczbę ofert sprzedaży. Natomiast w przypadku jęczmienia i pszenżyta, jest więcej ofert dostępnych do sprzedaży. Małe gospodarstwa rolnicze wyczerpały już swoje zasoby ziarna, co dodatkowo zaostrza sytuację. Zgodnie z raportem, duże, gospodarstwa posiadają znaczną ilość dostępnego ziarna i obecnie wstrzymują się z jego sprzedażą, oczekując na dalszy wzrost cen. Dodatkowo, zmniejszenie obszaru zasiewów kukurydzy oraz brak opadów deszczu stwarzają dodatkowe wyzwania dla rolników, co utrudnia podejmowanie decyzji o sprzedaży tego zboża.

Wzrasta zainteresowanie importem pszenicy i kukurydzy

Zasoby ziarna zgromadzone w magazynach znajdują się głównie w rękach podmiotów skupowych, które w ostatnich tygodniach intensywnie nabywały zapasy od mniejszych rolników, którzy starali się skorzystać z rządowych dopłat do sprzedanych zbóż.  W obliczu tych trudności, przetwórcy stają przed coraz większym zapotrzebowaniem na ziarno, co zmusza ich do poszukiwania alternatywnych źródeł zaopatrzenia. Wzrasta zainteresowanie importem pszenicy i kukurydzy z krajów sąsiednich, zwłaszcza z Niemiec. Z regionów przygranicznych napływają już informacje o zawartych transakcjach zakupu ziarna właśnie z tamtejszych rynków.

 Aktualne ceny zbóż [MAJ 2024]

W zależności od regionu kraju, ceny zbóż oferowane przez przetwórców z dostawą w maju/czerwcu br. kształtowały się następująco (wg stanu na 24 maja br.):

– pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 880-980 PLN/t,

– pszenica paszowa – 820-920 PLN/t,

– żyto konsumpcyjne – 560-680 PLN/t,

– żyto paszowe – 550-650 PLN/t,

– pszenżyto – 700-780 PLN/t,

– jęczmień paszowy – 720-800 PLN/t,

– owies paszowy – 760-880 PLN/t,

– kukurydza – 830-950 PLN/t,

– rzepak – 2000-2080 PLN/t.

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x