Co znajdziesz w artykule?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokonało wstępnych podsumowań publicznych konsultacji drugiej wersji projektu Krajowego Planu Strategicznego do Wspólnej Polityki Rolnej dla Unii Europejskiej na lata 2023-2027. Konsultacje trwały od 30 lipca do 15 września 2021 r.
Eko zmiany i pieniądze
Z podsumowania wynika, że najczęściej zgłaszane uwagi dotyczyły:
– ekoschematów – 14%
– interwencji w formie płatności bezpośrednich – wsparcie dochodów związanych z wielkością produkcji – 4,5%
– interwencji w sektorze pszczelarskim – 3,2%
– interwencji na rzecz ochrony cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000 – 3%
– interwencji na rzecz scaleń gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym – 5,6%
– konieczności zapewnienia wsparcia infrastruktury technicznej na obszarach wiejskich – 3%
– interwencji LEADER – 2,9%
– interwencji na rzecz systemów jakości 2,8 % oraz wsparcia ich uczestników 2,5%.
Wysoka aktywność Rolników
Część zgłoszonych uwag (5,7%), odnosiła się także do informacji zawartych w części diagnostycznej Planu.
Uwagi i komentarze najczęściej były zgłaszane przez podmioty deklarujące się jako: osoby fizyczne (20%); organizacje pozarządowe (29%), osobno organizacje ekologiczne (3,3%), terenowe jednostki samorządowe np. gminy, powiaty itp (8,2%), doradztwo rolnicze (9,5%), związki branżowe (7%), i izby rolnicze (5,2%).
Internet i spotkania
Podstawowym narzędziem do zgłaszania uwag był specjalnyformularz na oficjalnej rządowej stronie internetowej. I właśnie tą drogą wpłynęło najwięcej uwag.
Uwagi i komentarze zgłaszano również podczas spotkań z udziałem przedstawicieli środowisk rolniczych, branżowych i wiejskich. Od początku prac nad PS WPR, czyli od 2018 roku zorganizowano ponad 200 tego rodzaju spotkań. Z czego blisko 100 odbyło się już po upublicznieniu pierwszej wersji projektu Planu. Zdaniem MRiRW pozwoliło to sprecyzować i zintensyfikować prace nad poszczególnymi zapisami projektu.
Ministerstwo uwzględni uwagi
Jak zapewnia MRiRW, wszystkie uwagi i komentarze zgłoszone w procesie konsultacji projektu polskiego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zostaną uwzględnione podczas analiz ostateczniej wersji Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.
O dalszych pracach nad PS WPR Ministerstwo będzie informować m.in. za pośrednictwem strony internetowej MRiRW. Dodajmy, że przepisy Unii Europejskiej obligują kraje członkowskie UE do przekazywania krajowych Planów Strategicznych dla WPR do Komisji Europejskiej najpóźniej do 1 stycznia 2022 roku.
Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay