niedziela, 13 października, 2024
spot_img

Wymagania UE w rolnictwie powinny obowiązywać także państwa trzecie

spot_img

Copa-Cogeca przeprowadziła posiedzenie grupy roboczej „Wołowina”, w którym Polskę reprezentował Jerzy Wierzbicki ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Podczas spotkania zaproponowano inicjatywę wprowadzenia tzw. lustrzanych warunków w umowach handlowych z krajami trzecimi. Zdaniem organizacji handel musi być równy aby był sprawiedliwy. 

Zapobieganie nieuczciwej konkurencji

Nowe strategie UE dotyczące rolnictwa choć mają ambitne cele nie uwzględniają konsekwencji ich wprowadzenia. Jedną z nich jest nieuczciwa konkurencja, ze strony przedsiębiorców którzy chcieliby sprzedawać swoje towary do Unii Europejskiej. 

– Naszym zdaniem wszyscy powinni wypełniać takie same warunki i standardy, gdyż inaczej mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją. Podkreślam, że nowe warunki i standardy, które pojawiają się wraz z Europejskim Zielonym Ładem są dla rolników bardzo kosztowne, a to niesie za sobą daleko idące konsekwencje – powiedział Jerzy Wierzbicki prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

To nie będą łatwe rozmowy

Jerzy Wierzbicki zaznaczył, że wprowadzenie lustrzanych warunków w umowach handlowych z krajami trzecimi nie będzie proste. Jednostronne wprowadzenie przez UE wymogów środowiskowo-klimatycznych może być bowiem uznane przez Światową Organizację Handlu za pozataryfowe niedozwolone bariery w handlu międzynarodowym. Stąd też potrzeba będzie negocjacji w multilateralnych umowach handlowych takich jak np. Mercosur oraz na drodze indywidualnych rozmów z partnerami handlowymi. Komisja Europejska twierdzi, że podejmuje działania w tym zakresie, jednak przyznaje, że są to sprawy delikatne i wrażliwe.

Przedstawiciele KE nie obawiają się ucieczki produkcji rolnej poza Europę

Copa-Cogeca zaniepokojona jest postawą niektórych przedstawicieli KE, którzy wprost mówią, że nie mają obaw co do przeniesienia produkcji rolnej poza Europę. Zdaniem analityków nowe strategie nie zmniejszą problemu emisji gazów cieplarnianych natomiast zmieni się miejsce ich kumulacji. W opinii Brukseli na świecie jest już obserwowany trend dobrowolnego przechodzenia na bardziej zrównoważoną produkcję rolną. 

Skoro wprowadzenie strategii „Od pola do stołu” jest neutralne dla rolników to czemu Komisja Europejska nie spieszy się, aby dokonać i poddać dyskusji kompleksowej oceny wpływu jaki może wywołać reforma Wspólnej Polityki Rolnej na konkurencyjność europejskich rolników i bezpieczeństwo żywnościowe? Od miesięcy pyta o to Copa-Cogeca, niestety bez skutku a termin wprowadzenia nowej strategii jest coraz bliżej…

źródło:fpzbr
zdj:unsplash

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x